Po ciepłej drugiej połowie października przyjdzie cieplejszy niż normalnie listopad

Wyjątkowo ciepła pogoda nad Polską utrzyma się co najmniej do wtorku. Jednocześnie matematycznie modelowane prognozy pogody na listopad przewidują, że po ładnym październiku przyjdzie też cieplejszy niż zwykle listopad. Według IMGW Państwowego Instytutu Badawczego przez najbliższe cztery tygodnie średnia tygodniowa temperatura w Polsce powinna być dla każdego z tych tygodni wyższa niż standardowo o tej porze roku.
Zobacz wideo

Niestandardowej temperatury Europa doświadcza już od połowy miesiąca. W Hiszpanii tydzień temu odnotowano ponad 30 stopni Celsjusza, tylko nieco chłodniej było w Portugalii, południowej Francji, na Bałkanach i w środkowej części kontynentu. W Czechach termometry pokazywały ponad 25 stopni Celsjusza, w Belgii, Niemczech i na Wyspach Brytyjskich było ponad 20 stopni.

Nie wszyscy mieszkańcy Europy mogą cieszyć się słoneczną, ciepła i suchą pogoda. Z ulewnym deszczem i podtopieniami zmaga się brytyjska Cumbria. W ciągu doby spadło tam tyle wody, ile pada zwykle w miesiąc. W niektórych miejscowościach opady deszczu sięgały historycznych rekordów ponad 400 litrów wody na metr kwadratowy. Brytyjskie służby meteo wydają kolejne ostrzeżenia o możliwości wystąpienia rzek z brzegów.

 

Także nad śródziemnomorskimi wyspami przeszły niespotykane od dziesięcioleci ulewy, które na Sycylii spowodowały katastrofalne powodzie błyskawiczne. Nawalny deszcz doprowadził do katastrofalnej powodzi w mieście Katania, w której zginęły dwie osoby, gdy słonecznymi zazwyczaj ulicami spłynęły gigantyczne masy wody. W regionie Linguaglossa spadło w ciągu kilkudziesięciu godzin tyle deszczu, ile zwykle spada tam w ciągu całego roku. Chociaż ulewy chwilowo ustały, regionalne władze ostrzegają mieszkańców przed następną falą deszczu w rozpoczynający się weekend. "Sycylia przeżywa dramatyczne chwile spowodowane przez zjawisko, które niestety, jak się obawiamy, będzie się coraz częściej powtarzać" – ostrzega gubernator Sycylii Nello Mosumeci.

Chodzi o huraganowy układ atmosferyczny zwany w tej części świata medicane (skrót od angielskich Mediterranean Sea, ang. Morze Śródziemne + huricane, ang. huragan). Ten rodzaj cyklonu pojawia się w krajach śródziemnomorskich mniej więcej dwa razy w roku, zwykle między wrześniem a grudniem. Tegoroczny medicane na Sycylii miał jednak niespotykaną dotąd siłę.

Naukowcy łączą nasilanie się tego tupu zjawisk atmosferycznych ze zmianami klimatu spowodowanymi przez działalność człowieka. Ekstremalne deszcze stają się częstsze i bardziej intensywne. Kryzys klimatyczny przyczynia się również do dramatycznych wahań między suszą a powodziami w wielu rejonach świata, w tym w części Europy czy Stanów Zjednoczonych, takich jak Kalifornia, a także na Bliskim Wschodzie i w Afryce.

Gdy atmosfera ziemska się ociepla, może zawierać więcej wilgoci, dlatego świat doświadcza silniejszych opadów deszczu, niż miało to miejsce w przeszłości. Ale kryzys klimatyczny powoduje również dłuższe okresy suszy tak wielkiej, że wysuszona na wiór gleba nie jest w stanie wchłonąć deszczu tak skutecznie, jak zwykle. Ta kombinacja sprawia, że błyskawiczne powodzie są coraz bardziej prawdopodobne i często bardziej niszczycielskie.

DOSTĘP PREMIUM