Koniec z wielokrotnym smarowaniem się kremami z filtrem na plaży? Przełomowe odkrycie polskich naukowców

Odkrycie polskich naukowców to szansa na prawdziwą rewolucję... w opalaniu. Grupa badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego uzyskała naturalny preparat, skuteczny w blokowaniu promieniowania UV. Już jedno posmarowanie się mogłoby chronić skórę przez cały urlop.
Zobacz wideo

Preparat zamiast substancji syntetycznych zawiera melaninę, która naturalnie występuje w skórze czy włosach - mówi prof. Marcin Majka z Katedry Immunologii Klinicznej i Transplantologii Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

- Hodujemy komórki, które produkują tę melaninę i następnie poprzez różne metody możemy ją z tych komórek pozyskiwać - tłumaczył w rozmowie z reporterką TOK FM Pauliną Nawrocką.

Zespół badaczy z Uniwersytetu Jagiellońskiego odkrycia dokonał przez przypadek. - Szukaliśmy terapii na chorobę Parkinsona. Przypadkowo wyhodowaliśmy czarne komórki, minifabryki melaniny - mówił "Gazecie Wyborczej"

W ten sposób stworzono prototyp preparatu, który świetnie chroni skórę przed promieniowaniem UV i może być wykorzystywany w kremach zamiast filtrów UV. - W przeciwieństwie do związków chemicznych i kremów, których używamy na co dzień, ta nasza melanina jest w stanie przeniknąć w głębsze warstwy skóry, co może sugerować, że jedno posmarowanie wystarczy na cały wyjazd na wakacje - tłumaczył w TOK FM. 

Wynalazek jest już opatentowany, trwają poszukiwania inwestora, który sfinansuje dalsze badania i ewentualną produkcję. 

Rak skóry. Na czerniaka chorują już nawet 20-latki

Brak odpowiedniej ochrony przed słońcem może prowadzić do nowotworów, w tym czerniaka. Eksperci alarmują, że jesteśmy w epoce niezwykle gwałtownego przyrostu liczby zachorowań na nowotwory skóry.

Zapada na nie w Polsce kilkadziesiąt tysięcy osób rocznie, coraz częściej także ludzie młodzi. - Promieniowanie ultrafioletowe jest tak silnym czynnikiem rakotwórczym, że to jest porównywalne z paleniem tytoniu czy z azbestem - przestrzegał w TOK FM dr Piotr Rutkowski, chirurg i onkolog.

TOK FM PREMIUM