Dziś noc spadających gwiazd. Podpowiadamy jak obserwować Perseidy. Lista rzeczy do zabrania

Dziś w nocy z 12 na 13 sierpnia, a właściwie w sobotę nad ranem, będzie można obserwować na niebie najpiękniejszy spektakl spadających gwiazd. To kulminacja Perseidów. Jak się do niej przygotować i ile czasu warto poświęcić, jeśli dodatkowo chcesz zrobić zdjęcia?

Dziś noc spadających gwiazd. Starannie się przygotuj do widowiska

Deszcz czy rój meteorytów znany jako Perseidy, to zjawisko obserwowane w połowie sierpnia od niemal 2 tys. lat.

Nocą z 12 na 13 sierpnia widoczna jest największa liczba meteorytów. W każdej godzinie można obserwować 60 do 100 spadających gwiazd. Jak i gdzie je oglądać? Można spojrzeć w okno przed pójściem spać lub zatrzymać się i wpatrywać przez chwilę w niebo na wieczornym, ostatnim w ciągu dnia spacerze z psem. Warto jednak spędzić tę jeszcze ciepłą sierpniową noc — zapowiada się od 16 do 19 stopni — poza domem.

Jak radzi amerykańska organizacja medialna non-profit NPR, dobrze jest zabrać ze sobą koc, krzesło ogrodowe czy leżak, śpiwór i ciepłe ubrania. Rozpoczynając obserwację, trzeba usiąść wygodnie i przyzwyczaić wzrok do ciemności, wpatrując się przez chwilę w niebo.

"Teraz usiądź, zrelaksuj się i ciesz się. Nie są wymagane żadne teleskopy ani lornetki" - poleca NPR

Gdzie obserwować Perseidy? Podpowiadamy jak ustalić miejsce radiantu (punktu startu spadających gwiazd)

Żeby zapewnić sobie wyjątkowo zachwycające widowisko, warto starannie wybrać miejsce. Przede wszystkim najlepsze są ciemne miejsca bez sztucznego światła. Jeśli jest taka możliwość, dobrze jest się ulokować na otwartej przestrzeni oraz na wzniesieniu. Wszelkie tereny z dala od miast zapewnią lepszy punkt obserwacyjny niż te, w których widoczne są światła wielkich miast.

Marek Waskiel, fotograf, prowadzący blog Waskiel.pl proponuje, żeby do miejsca obserwacji dotrzeć wcześniej i ustalić radiant, czyli punkt na niebie, z którego pojawią się meteory. Ekspert proponuje wykorzystać w tym celu aplikację na smartfony Google Sky Map.

Fotografowanie w noc Perseidów. Powstało kilka fachowych przewodników — główne zasady

Wiele osób marzy o pięknych — własnych — zdjęciach spadających gwiazd. Umiejętne sfotografowanie świetlistych języków wymaga przygotowań, wykorzystania statywu do aparatu, a także odpowiedniego ustawienia parametrów aparatu. Warto na obserwacje i fotografowanie zaplanować przynajmniej 2 godziny.

Marek Waskiel radzi, aby do nocnych fotografii gwiazd użyć trybu manual, jednak w zależności od warunków, w jakich powstaje zdjęcie, odpowiednio modyfikować parametry. Jego przewodnik "Jak fotografować Perseidy" zawiera szczegółowe porady.

W tym roku zarówno oglądanie jak i fotografowanie Perseidów będzie utrudnione z powodu superpełni Księżyca. Choć to zjawisko — spowodowane bliskością księżyca do Ziemi- jest piękne samo w sobie, niestety zakłóca oglądanie gwiazd. Ogromny, jasny księżyc rozjaśnia bowiem nocne niebo, powodując, że gwiazdy są mniej widoczne.

TOK FM PREMIUM