Nosferatu - jadowity pająk zadomowił się w Niemczech. Eksperci o tym czy jest groźny dla ludzi

Jadowity pająk Nosferatu dotarł już do Niemiec. Jego przemieszczenie się na północ, w chłodniejsze rejony Europy przypisywane jest ruchowi towarowemu i zmianom klimatycznym. Czy pająk jest niebezpieczny dla ludzi? Zadomowił się już na dobre za naszą zachodnią granicą.

Nosferatu (Zoropsis spinimana) ośmionożny, owłosiony i duży. Spójrz na niego, a serce zabije szybciej

Zoropsis spinimana zwany Nosferatu, jeszcze 20 lat temu żył jedynie w basenie Morza Śródziemnego. Po raz pierwszy w Niemczech znaleziono go w 2005 roku we Freibergu, a obecnie jest widywany już także na terenie Bremy, Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii. Niemiecki Związek Ochrony Przyrody — NABU zauważa, że gatunek wyraźnie zaczął się rozprzestrzeniać na terytorium Niemiec.

Badacze uważają, że mógł być pasażerem na gapę i dotrzeć w odległe rejony Europy, przy okazji ruchu towarowego. Jednak to zmiany klimatyczne i ocieplenie klimatu sprawiły, że nie wymarł, tylko pozostał w tej części Europy.

Naukowcy przyglądają mu się z zainteresowaniem, bo jednak nadal nie występuje powszechnie. Ale na osobach, które boją się pająków, Nosferatu może robić wrażenie: jest owłosiony i dość duży. Jego osiem nóg ma zasięg 6 do 10 cm, a owłosiony korpus powoduje, że robi wrażenie jeszcze większego.

Czy pająka Nosferatu należy się bać? NABU: "Gryzie tylko sprowokowany"

Jak wyjaśnia Niemiecki Związek Ochrony Przyrody, pająk Nosferatu nie jest niebezpieczny dla ludzi. Jego jad nie jest szkodliwy. Niemieccy naukowcy uspokajają, że Nosferatu nie atakuje ludzi, może jednak ugryźć jeśli zostanie sprowokowany. Zoropsis spinimana jak kilka innych pająków — choć nadal nielicznych na terenie Niemiec — potrafi przegryźć ludzką skórę.

Ugryzienie pająka nie jest jednak bardzo bolesne. Jest porównywane pod względem odczuwalnego bólu, do łagodnego użądlenia osy.

Zoropsis spinimana — pająk, który nie tka sieci. Potrafi chodzić po pionowej tafli szkła

Nosferatu, pomimo tego, że potrafi tkać sieci, nie buduje ich i nie używa do polowania na ofiary. Zamiast tego ściga zdobycz, a na koniec rzuca się na nią, wyskakując gwałtownie w kierunku ofiary.

Z kolei nici używa do ochrony złożonych jaj. Utyka je w kokon, wykorzystując do tego dużą ilość nici. I bardzo uważnie ich strzeże.

W południowej Europie i Afryce Północnej Nosferatu żyje w rzadkich lasach, a w ciągu dnia kryje się pod korą lub kamieniami. W północnych chłodniejszych rejonach Europy, w tym w Niemczech, zauważono, że lubi żyć w budynkach. Eksperci NOBO przypuszczają, że jest to spowodowane tym, że pająk Nosferatu lubi ciepło.

Jako charakterystyczną cechę gatunku podaje się zdolność do przemieszczania się po pionowych taflach szkła. Jest to możliwe dzięki specjalnym przylepnym włoskom na nogach — wyjaśnia portal RND.

Obecnie, z powodu wysokich temperatur, rzadko spotykamy pająki w domu. "Jesień blisko, a owady i pająki już próbują dostać się do nas, do ciepła" - zauważa RND.

DOSTĘP PREMIUM