Teleskop Webba uchwycił kultowe Filary Stworzenia. Zdjęcia NASA pokazują narodziny gwiazd

Agencja NASA przedstawiła fascynujące zdjęcia narodzin gwiazd. Znajdują się w odległości ok. 6,5 tys. lat świetlnych od nas i powstały zaledwie kilkaset tysięcy lat temu. Teleskop Webba uchwycił obraz Filarów Stworzenia w Mgławicy Orła. Prawdopodobnie już nie istnieją.
Zobacz wideo NASA

Tak wyglądają Filary Stworzenia: To mieniący się w podczerwieni obszar

"Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba uchwycił bujny, bardzo szczegółowy krajobraz, gdzie nowe gwiazdy tworzą się w gęstych obłokach gazu i pyłu" - czytamy na stronie NASA, gdzie znajdują się zdjęcia Filarów Stworzenia.

Obrazy robią piorunujące wrażenie. Wyglądają jak majestatyczne formacje skalne. Są jednak półprzezroczyste i mienią się w podczerwieni, bo składają się z międzygwiezdnego gazu i pyłu.

Na słupach gazu i pyłu rodzą się młode gwiazdy. Mają po kilkaset tysięcy lat

Filary Stworzenia są częścią Mgławicy Orła w konstelacji Węża. Na słupach gazu i pyłu tworzą się węzły (obłoki), które najpierw mocno się ochładzają — dzięki temu zwiększają gęstość — a gdy osiągną wystarczającą masę, to pod wpływem własnej grawitacji zaczynają się nagrzewać, tworząc ostatecznie nowe gwiazdy.

Widoczne na zdjęciach kolumny zimnego wodoru, pokazują więc narodziny gwiazd. Znajdują się one w odległości ok. 6,5 tys. lat świetlnych od nas. Naukowcy NASA szacują, że widoczne na obrazach młode gwiazdy, mają zaledwie kilkaset tysięcy lat.

"Astronomowie dostrzegli w nich gwiezdne inkubatory, w których dojrzewają nowe światy. W takiej wodorowej kolumnie zapewne narodziło się nasze Słońce" — czytamy na Wyborcza.pl

 

Filary Stworzenia w Mgławicy Orła były już fotografowane w 1995 roku. Nowy sprzęt ujawnia nieznane szczegóły

Sfotografowana przez Teleskop Webba mgławica po raz pierwszy została uchwycona przez kosmiczny Teleskop Hubble’a w 1995 roku. Ponownie obserwatorzy zaczęli wpatrywać się w ten region w 2014 roku i sfotografowali wyraźniejszy obraz mgławicy. .

Porównanie zdjęć z Teleskopu Hubble’a z tymi, które zostały zrobione dzięki Teleskopowi Webba, pokazuje, że nowe, zaawansowane instrumenty do obserwacji kosmosu ujawniają niewidoczne wcześniej szczegóły.

Porównanie obrazu tej samej mgławicy sfotografowanej teleskopem Hubble'a w 2014 roku i teleskopem Webba w 2022 roku.Porównanie obrazu tej samej mgławicy sfotografowanej teleskopem Hubble'a w 2014 roku i teleskopem Webba w 2022 roku. nasa.gov

Źródła: nasa.gov, Wyborcza.pl

TOK FM PREMIUM