Zaćmienie słońca 2022 już jutro. O której godzinie, gdzie i jak je oglądać?

Częściowe zaćmienie słońca już 25 października 2022. Nie wszędzie w Polsce będzie jednak widoczne tak samo dobrze. Głębokie, częściowe zaćmienie rozpocznie się o 11:15 i potrwa do 13:35. Sprawdź jak je oglądać i w których regionach kraju widowisko będzie najpiękniejsze.

Kiedy będzie zaćmienie słońca w Polsce? Najbliższa data 25 października 2022

Zaćmienie słońca to zjawisko astronomiczne, polegające na tym, że księżyc znajduje się pomiędzy Słońcem a Ziemią i przysłania Ziemi światło słoneczne.

Najbliższe częściowe zaćmienie słońca, będzie można oglądać z dowolnego zakątka Polski już we wtorek 25 października 2022. Będzie widoczne na terenie całego kraju, jednak nie wszędzie będzie wyglądało równie spektakularnie.

W Polce zjawisko będzie wyjątkowo dobrze widoczne i potrwa od godz. 11.15 do 13.35. W maksymalnej fazie zjawiska tarcza słoneczna będzie zakryta prawie w 50 procentach. „Co prawda nie możemy się spodziewać, że spadnie jasność dnia, ponieważ ciemno robi się tylko podczas zaćmień całkowitych, natomiast jak na warunki polskie, będzie to zaćmienie dosyć głębokie i na pewno warte obserwacji" – wyjaśnił w rozmowie z PAP.pl Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Wielkość fazy zaćmienia w swoim regionie i dokładny czas trwania widowiska można sprawdzić na portalu timeanddate.com.

Jak bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca? Nigdy nie patrz prosto w słońce gołym okiem

Przygotowując się do oglądania zaćmienia słońca, nie wolno zapominać o bezpieczeństwie. Nie należy patrzeć prosto w słońce bez specjalnych przyrządów optycznych. Nawet zaćmione częściowo słońce może być niebezpieczne dla wzroku. Zaćmienie można oglądać przez filtry, naświetlone klisze, maski spawalnicze lub szyby do nich.

Choć najlepiej jest oglądać to zjawisko, korzystając ze specjalnych okularów do bezpiecznej obserwacji słońca. Można je kupić w sklepach astronomicznych.

Oczywiście takie okulary można też zrobić samemu z zakupionej wcześniej specjalnej folii mylarowej, która odcina ponad 99 procent światła słonecznego – tłumaczy Przemysław Rudź z Polskiej Agencji Kosmicznej.

Obserwacja zaćmienia słońca. Gdzie i jak organizować oglądanie

"To będzie najgłębsze zaćmienie widoczne z terenu naszego kraju od 2015, więc wniosek jest prosty: nie możecie go przegapić" - informuje Facebookowy profil "Z głową w gwiazdach" i zachęca do wspólnego oglądania zaćmienia w wydarzeniu "live" stworzonym przez fanatyków oglądania gwiazd.

Podobne wspólne oglądanie organizuje wiele instytucji naukowych edukacyjnych, czy miejskich. Takie imprezy zwykle organizują lokalne planetaria i obserwatoria. Wystarczy sprawdzić, jakie wydarzenia z powodu zaćmienia słońca organizowane są w okolicy.

Kiedy ostatnio było zaćmienie słońca w Polsce? Są 3 rodzaje zaćmienia

Nieczęsto możemy być świadkami zaćmień widocznych nad polskim niebem.Istnieją 3 rodzaje zaćmienia słońca: całkowite, częściowe i obrączkowe (pojawia się wtedy jasny pierścień dookoła ciemnego Księżyca).

Ostatnie częściowe zaćmienie miało miejsce w zeszłym roku. Było to płytkie zaćmienie częściowe. Nieco większe miało miejsce w 2015 roku. Widoczne było wówczas nawet 70 proc. przesłonięcia.

Z kolei ostatnie całkowite zaćmienia słońca było widoczne z terenu Polski w czerwcu 1954 roku.

W tym wieku będzie widocznych w Polsce czterdzieści zaćmień Słońca. Będą to przede wszystkim zaćmienia częściowe.

Źródła: Timeanddate.com, astronomia24.com, wikipedia.org, PAP

TOK FM PREMIUM