Burza magnetyczna uderzy dziś w Ziemię. Skutki wyładowań wpłyną nie tylko na ludzi

Burza magnetyczna, która pojawi się dziś nad powierzchnią Ziemi, nie będzie zjawiskiem bardzo silnym. Mimo to może negatywnie wpłynąć na samopoczucie ludzi, a także zaburzyć działanie urządzeń. Czym jest burza magnetyczna, jak powstaje i jakie wywołuje skutki?

Burza magnetyczna — zjawisko wywołane przez energię słoneczną

Burza magnetyczna jest powiązana z gwałtownymi zmianami pola magnetycznego.

Powstaje, gdy słońce emituje silne przepływy wiatru słonecznego zwane koronalnymi wyrzutami masy. Mogą być widoczne na Ziemi jako rozbłyski. To podmuchy, które generują prądy elektryczne mogące wpłynąć na zmianę pola magnetycznego Ziemi.

Burza staje się gwałtowna, a jej skutki szczególnie niebezpieczne, gdy wyrzut masy następuje w czasie połączenia pola magnetyczne Ziemi i Słońca.

Na szczęście nie jest to częste zjawisko. 

Obecnie trwająca burza nie jest bardzo silna, ale i tak może negatywnie wpływać na samopoczucie ludzi i działanie urządzeń.

Jaki wpływ ma burza magnetyczna na ludzi? Odczuwają ją nie tylko meteopaci

Burze magnetyczne są odczuwalne przede wszystkim przez osoby wrażliwe na pogodę, przewlekle chore, seniorów i kobiety w ciąży. 

U każdego z nas mogą pojawić się: skoki ciśnienia, bóle i zawroty głowy, bóle oczu, serca, nudności, osłabienie oraz zaburzenia snu. Jest ryzyko pogłębienia się dolegliwości powiązanych z już doskwierającymi chorobami. Bardzo silne wyładowania i wystawienie organizmu na działanie wysokoenergetycznych cząsteczek, może prowadzić nawet do uszkodzeń w kodzie DNA człowieka. 

Łagodzenie skutków tego zjawiska jest możliwe dzięki przestrzeganiu zasad zdrowego stylu życia. Zażywanie ruchu na świeżym powietrzu, uregulowane pory snu i odpoczynku, unikanie używek, a także zdrowe i lekkostrawne odżywianie powodują poprawę samopoczucia, nawet podczas burz.

Burza magnetyczna zaburza działanie urządzeń

Gwałtowne zmiany w polu magnetycznym Ziemi mają także negatywny wpływ na urządzenia elektroniczne i systemy energetyczne. Zakłócają ich pracę, a czasem nawet mogą je uszkodzić. 

Burze magnetyczne wpływają na:

  • zakłócenia w działaniu systemów satelitarnych, np. nawigacji GPS,
  • uszkodzenia satelitów,
  • zakłócenia w pracy i uszkodzenie transformatorów,
  • uszkodzenia linii przesyłowych,
  • zakłócenia transmisji radiowych,
  • zakłócenie działania systemów wykrywania lub wczesnego ostrzegania, działających w zakresie wysokich częstotliwości,
  • błędne odczyty w przepływomierzach w rurociągach. 

Najsilniejsza burza w XXI wieku została zarejestrowana w 2003 roku. Spowodowała zakłócenia w działaniu satelitów, radarów i linii energetycznych. 

Źródło: usgs.gov, i.pl, komputerswiat.pl

TOK FM PREMIUM