Inauguracja Trumpa. Warakomska dla TOK FM z Waszyngtonu [RELACJA]

Dziś po południu (czasu polskiego) inauguracja nowego prezydenta USA Donalda Trumpa. W Waszyngtonie jest Dorota Warakomska, korespondentka TOK FM.

Dorota Warakomska, dziennikarka TOK FM, jest w Waszyngtonie, z którego będzie relacjonować dzisiejszą inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. Główne uroczystości odbędą się dziś po południu czasu polskiego (po 16.30, o 18 przysięga), ale koncerty i imprezy towarzyszące odbywają się od wczoraj. Jak zauważają obserwatorzy frekwencja na nich jest niższa niż podczas imprez organizowanych z okazji zaprzysiężeń Baracka Obamy.

Szacuje się, że nawet 900 tysięcy ludzi może obserwować inaugurację prezydentury Donalda Trumpa. Jak relacjonuje Dorota Warakomska, korespondentka TOK FM, nowy prezydent ma wygłosić krótkie i ''filozoficzne'' przemówienie. Trump ma mówić o odbudowie klasy średniej i amerykańskiej gospodarki.

Jego gabinet będzie z kilku powodów wyjątkowy - mówiła Warakomska w "Pierwszym Śniadaniu w TOK-u". - Jeden z najbogatszych gabinetów - jego członkowie mają majątki o łącznej wartości 9 miliardów dolarów i jeden z bardziej zmilitaryzowanych - zauważyła Warakomska.

Dzisiejsze uroczystości będziemy relacjonować na antenie radia TOK FM i portalu Tokfm.pl.

Ale jak zauważa Warakomska na sobotę, dzień po inauguracji Donalda Trumpa zaplanowany jest Marsz Kobiet na Waszyngton. - Będzie pierwszym testem dla 45.prezydenta - będzie musiał pokazać, czy chce rozmawiać z Amerykankami, czy też utrzyma swoją agresywną, antyfeministyczną postawę - pisze na Facebooku Warakomska. - Kobiety z całych Stanów przyjeżdżają do Waszyngtonu, by pokazać, że walka o prawa kobiet, o równość wciąż trwa i nie ma zgody na seksizm, rasizm, ksenofobię. Marsz jest wyrazem sprzeciwu przeciwko populizmowi i nienawiści, kierowanej do kobiet i innych grup społecznie dyskryminowanych przez prezydenta - elekta Donalda Trumpa i jego zwolenników. Oprócz Marszu w Waszyngtonie zaplanowano ponad 600 demonstracji w USA i w kilkudziesięciu krajach na świecie, także w Polsce - kończy dziennikarka.

Tekst będzie aktualizowany.

 

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM