Dzień Żółwia w TOK FM. Słuchaj radia oraz podcastów i dowiedz się więcej!

23 maja już po raz 21. obchodzimy Światowy Dzień Żółwia. Z tej okazji na antenie pojawi się wiele żółwiowych wątków.
Zobacz wideo

W "Podróżach małych i dużych" o 11:20 Przemysław Iwańczyk będzie gościł dziennikarkę "Newsweeka" Aleksandrę Pawlicką, która opowie o swojej wyprawie na Galapagos - wyspy, na których żyją największe żółwie świata.

O 12:40 - w audycji "Jak z dzieckiem" Bartłomiej Gorzkowski będzie mówił o odpowiedzialności za zwierzęta, które kupujemy czy adoptujemy. To szczególnie istotne w przypadku żółwi ozdobnych, których setki, jeśli nie tysiące, trafiły do polskich stawów i jezior, bo znudzeni właściciele nie chcieli już trzymać coraz większego zwierzęcia.

To oczywiście nie koniec rozmów na temat żółwi. W 2020 roku na antenie TOK FM odbyła się największa w historii polskich mediów akcja z okazji Światowego Dnia Żółwia. Partnerem wydarzenia była lubelska Fundacja Epicrates, która działa w ośrodku rehabilitacji i opieki nad bezdomnymi zwierzętami egzotycznymi (w tym żółwiami), będącym częścią Lubelskiego Schroniska dla Zwierząt.

Dzień Żółwia otworzył Maciej Zakrocki rozmową z doktorem Karolem Mazurem z Muzeum Powstania Warszawskiego - o żółwiu jako symbolu Małego Sabotażu, transporcie żółwi do niemieckich restauracji i żółwiach, które trafiły do domów warszawiaków.

W audycji "Wierzę w zwierzę" Dorota Sumińska rozmawiała z Karoliną Mol Woźniak, opiekunką zwierząt w Terrarium Wrocławskiego Zoo oraz Anną Mekarską, prezeską Fundacji DODO. Z programu można dowiedzieć się, jak te gady postrzegają świat, a także o tym, że wcale nie tak łatwo zapewnić żółwiom odpowiednie warunki. Poruszono też ważny problem przemytu tych zwierząt.

Bartłomiej Pograniczny, w audycji "Szkoda czasu na złe seriale" Anny Piekutowskiej i Zuzanny Piechowicz, mówił o żółwiach w popkulturze. Powiedział o serialu "Elementary", filmie "Rocky", serii "Wojownicze Żółwie Ninja" i grze "Mario Bros".

Ewa Podolska rozmawiała o żółwiach błotnych z Adamem Hryniewiczem, herpetologiem z warszawskiego ZOO, który koordynuje program reintrodukcji żółwi błotnych na Mazowszu.

W specjalnym podcaście Bartłomiej Pograniczny rozmawiał z ekspertami od gadów: Bartłomiejem Gorzkowskim - o żółwiach inwazyjnych, schronisku dla żółwi i o tym, dlaczego wypuszczanie gadów do jezior to wcale nie jest dobry pomysł.

Radosław Olszewski - Kierownik Ośrodka Hodowli Zwierząt w Poleskim Parku Narodowym - odpowiedzialny za sukces programu ratowania żółwi błotnych na Lubelszczyźnie, przybliżył słuchaczom życie jedynego naturalnie występującego w Polsce żółwia: żółwia błotnego.

Aleksandra Maluta - weterynarz, specjalistka chorób zwierząt nieudomowionych z przychodni Oaza, autorka książki i wielu artykułów o żółwiach - wyjaśniła, co wiemy o żółwich zmysłach i chorobach. Mówiła też o tym, jak druk 3D pozwala ratować ranne zwierzęta.

Na koniec Wojciech Urynowicz - technik weterynarii, wykładowca, organizator polskich obchodów Światowego Dnia Żółwia w Krakowie, autor książek i artykułów o gadach - pokazał, że żółwie towarzyszą nam od zawsze w mitologii wielu kultur. Jako że jest kolekcjonerem różnych przedmiotów z wizerunkiem żółwia, mówił też o znaczkach, monetach i innych żółwich motywach.

Żółwie w TOK FM goszczą nie tylko od święta

Wątki "żółwiowe" pojawiły się kilka razy w audycji "OFF Czarek". W jednym z programów mowa o była o żółwiu jaszczurowatym i sępim, które bez problemu mogą odgryźć człowiekowi palec czy całą rękę.

"Pierwszy prawdziwy żółw mieszkał w Polsce". Paleobiolog dr Tomasz Szczycielski opowiedział Cezaremu Łasiczce o swoim przełomowym odkryciu. W okolicach Poręby udało mi się znaleźć skorupę żółwia sprzed 215 milionów lat. To pierwszy żółw, który wykształcił pełny pancerz. Model tego żółwia można zobaczyć w Muzeum Ewolucji w Pałacu Kultury w Warszawie. 

Dr hab. Zuzanna Jakubowska-Vorbrich z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich UW mówiła w audycji "OFF Czarek" o historii podróży na Wyspę Wielkanocną, Rapa Nui, oraz lokalnych legendach, m.in. o legendzie o dziewczynie i żółwiu.

Doktor Dorota Sumińska jedną z audycji "Wierzę w zwierzę" poświęciła  gadom występującym w Polsce. Mówiła o zaskrońcu, żmii zygzakowatej, ale i o żółwiu błotnym. Mówiła też o żółwiach egzotycznych wypuszczanych do akwenów w naszym kraju.

U Przemysława Iwańczyka, o żółwiu, którego nie widziano aż 100 lat. Na Wyspach Galapagos żyje kilka podgatunków żółwi słoniowych. Jeden z nich pojawił się pierwszy raz od 100 lat - chelonoidis phantasticus. O tym, jak szuka się żółwi i o tym, jak to możliwe, że duży żółw skutecznie ukrywał się przez całe stulecie mówił Piotr Piliczewski - doktorant Wydziału Biologii Uniwersytetu Szczecińskiego, który zajmuje się ekologią i zachowaniem ptaków oraz gadów.

Żółw to częsty motyw w kulturze. O filmie "Czerwony żółw"  Studia Ghibli w rozmowie z Patrycją Wanat mówił krytyk filmowy Adam Kruk.

DOSTĘP PREMIUM