TOK FM i OKO.press ogłaszają wspólną listę (badawczą). Na początek badanie polsko-niemieckie

U progu roku wyborczego OKO.press i Radio TOK FM ogłaszają wspólny projekt i wspólną listę (badawczą). Sondaże dla obu redakcji przeprowadzać będzie renomowana pracownia Ipsos. Pierwsze badanie zostało wykonane w równolegle w Polsce i Niemczech.
Zobacz wideo

"Wybory 2023 są tak ważne, że warto im zapewnić multimedialną obsługę, tym bardziej, że skorzystamy z pracy cieszącej się najwyższą wiarygodnością firmy demoskopowej" - podkreślają wspólnie Redaktor Naczelna Radia TOK FM Kamila Ceran oraz Piotr Pacewicz, Naczelny OKO.press.

Firmą przeprowadzającą badania we wspólnym projekcie będzie Ipsos - trzecia największa na świecie agencja badawcza, obecna w 89 krajach, wybierana m.in. do prowadzenia sondaży w dniu wyborów w kilkunastu krajach świata, w tym wszystkich wyborów w Polsce.

Sondaż polsko-niemiecki dla OKO.press i TOK FM

Pierwsze badanie dla OKO.press i TOK FM to - jak podkreślają redaktorzy naczelni - "sondaż niezwykły, bo prowadzony równolegle w Polsce i w Niemczech". W sondażu pytamy, w obu tych krajach, o rozliczenia z historią (w tym kwestie reparacji dla Polski), o wizję Unii Europejskiej, ocenę polityki Niemiec wobec Rosji i Ukrainy. Sprawdzamy też m.in. to, jak Niemki i Niemcy reagują na zarzuty polskich władz, że ich kraj chce "wziąć Polskę pod but".

W części krajowej sprawdzamy m.in., jaki skład Sejmu wyłania się z aktualnych sympatii i antypatii partyjnych. Pytamy też, czy ludzie widzieliby Donalda Tuska w roli premiera. Nawiązując do głośnej ostatnio dyskusji o tym, czy małe dzieci powinny się spowiadać - sprawdzamy, jak Polki i Polacy wspominają własną pierwszą spowiedź.

"W naszych badaniach będziemy - jak do tej pory w sondażach Ipsos dla OKO.press - sięgać głębiej, analizując całą paletę zmiennych demograficznych, w tym religijność, światopogląd i profile partyjne" - zapowiadają Kamila Ceran i Piotr Pacewicz. "Zajrzymy do polskiej świadomości i podświadomości, sprawdzimy podatność na propagandę władz. Będziemy dalej śledzić procesy laicyzacji i odchodzenia od konserwatywnego zestawu przekonań i uprzedzeń" - dodają.

Zapraszamy do lektury wyników polsko-niemieckiego sondażu Ipsos dla OKO.press i TOK FM.

TOK FM PREMIUM