Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?

"Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?" Michaela S. Gazzanigi to intrygująca opowieść o ludzkim mózgu - jego możliwościach i tym, jak ludzie wykorzystują je, by osiągnąć życiowe cele. Już dziś książką trafi do księgarń nakładem wydawnictwa Smak Słowa

Kto jest odpowiedzialny za moje życie? Czy mam wpływ na własne decyzje? Od czego zależą moje sukcesy i porażki? Odpowiedzi na te i inne pytania od wieków próbują udzielić wszystkie dziedziny, które za cel stawiają sobie zbadanie istoty ludzkiej natury, m.in filozofia czy socjologia. Ten temat podejmują również naukowcy, którzy od lat utwierdzają nas w przekonaniu, że jesteśmy uwikłani w procesy zachodzące w świecie fizycznym, a zatem nie decydujemy samodzielnie o swoim życiu. Znany neuropsycholog Michael S. Gazzaniga podważa ten pogląd i w swojej książce "Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?" udowadnia, że każdy człowiek jest odpowiedzialny za swoje czyny. Prawdą jest, że decyzja dotycząca tego czy zjemy śniadanie przed wyjściem do pracy zależy jedynie od nas. To również my, a nie nasz mózg, decydujemy o tym czy być uczciwym wobec małżonka, czy zdradzić go przy pierwszej możliwej okazji.

Ludzie nie są jedynie skomplikowanymi ciałami-maszynami żyjącymi w świecie rządzonym przez prawa fizyki. W swojej książce Gazzaniga udowadnia, że działanie ludzkiego mózgu w dużej mierze zależy od kontekstu społecznego, świata w którym żyjemy i ludzi, którymi się otaczamy. To właśnie uwarunkowania kulturowe i społeczne odpowiadają za poczucie wolności i odpowiedzialności.

Książka "Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?" powstała w oparciu o prestiżowy cykl wykładów Gifforda, wygłoszonych przez Michaela S. Gazzanigę na Uniwersytecie w Edynburgu. Na kolejnych jej kartach Gazzaniga opisuje budowę ludzkiego mózgu, mechanizmy jego działania, a także uwarunkowania społeczne, etyczne i prawne wpływające na jego funkcjonowanie. Książka została napisana błyskotliwym i przystępnym językiem, bogatym w anegdoty i odniesienia do współczesnego świata i życia codziennego. Jak ujął to jeden z recenzentów, lektura książki "Kto tu rządzi - ja czy mój mózg?" jest jak kilkugodzinna rozmowa z przyjacielem, po której wstajemy z fotela dużo głębiej rozumiejąc naturę ludzką.

Michael S. Gazzaniga (ur. 1939 r.) - doktor psychobiologii na California Institute of Technology, profesor psychologii na Uniwersytecie Kalifornijskim w Santa Barbara, dyrektor Centrum Badania Umysłu SAGE w Santa Barbara. Autor publikacji poświęconych ludzkiemu umysłowi m.in. "Istoty człowieczeństwa" uznanej za jedną z 10 najlepszych publikacji naukowych 2008 roku.

Autor: Michael S. Gazzaniga

Tytuł: "Kto tu rządzi - ja czy mój mózg? Neuronauka a istnienie wolnej woli"

Wydawnictwo: Smak Słowa

Premiera: 22 października 2013

DOSTĘP PREMIUM