13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie w Warszawie już w grudniu

13. Międzynarodowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie - jeden z największych na świecie festiwali filmowych poświęconych prawom człowieka - odbędzie się w Warszawie, w dniach 6 - 12 grudnia 2013. Na program tegorocznej edycji festiwalu, poza bogatym zestawem filmów z całego świata, składają się spotkania z twórcami i bohaterami prezentowanych obrazów, debaty z udziałem specjalistów w dziedzinie praw człowieka, działaczy, publicystów i polityków, wykłady publiczne i warsztaty - zarówno branżowe - dla dokumentalistów i NGOs, jak i skierowane do szerokiej widowni.

Wydarzeniem 13. edycji festiwalu będzie pierwsza w Europie retrospektywa mistrzyni współczesnego dokumentu , laureatki tegorocznej Nagrody festiwalu im. Marka Nowickiego - Marii Ramos . Jej filmy zdobywały nagrody na najważniejszych światowych festiwalach: amsterdamskiej IDFIE, Visions du Reel czy DOK Leipzig. Na WATCH DOCS zaprezentowanych zostanie siedem filmów reżyserki. Wśród nich najnowszy - Wzgórze przyjemności (Hill of Pleasures) - niezwykły dokument o podejmowanych przez władze próbach odzyskania kontroli nad fawelami w Rio de Janeiro. Maria Ramos będzie gościem festiwalu WATCH DOCS, podczas którego poprowadzi wykład mistrzowski.

W konkursie o nagrodę WATCH DOCS zobaczymy kilkanaście dokumentów z całego świata dotyczących szeroko pojętych praw człowieka. Tu m. in.: Nasz Nixon (Our Nixon) - film zmontowany z archiwalnych amatorskich nagrań autorstwa najbliższych współpracowników Nixona, Za kratami nie nosimy burek (No Burqas Behind Bars) , ukazujący afgańskie kobiety, które dopiero w więzieniu mogą poczuć się wolne, a także głośny dokument Bóg Kocha Ugandę (God Loves Uganda) Rogera Rossa Williamsa, laureata Oscara za 2010 r. za najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Na tegoroczny program filmowy WATCH DOCS składają się również cztery repertuarowe sekcje stałe: Chcę zobaczyć - przegląd dokumentów poświęconych wydarzeniom, postaciom i tematom znajdującym się w centrum uwagi obrońców praw człowieka (tu m. in.: prowokujący dokument Matthew Cooke'a - Jak zarobić na dilerce (How to Make Money Selling Drugs) ) , Dyskretny urok propagandy - panorama najnowszych dokumentów podejmujących temat różnych form indoktrynacji, Nowe filmy polskie - zestaw najciekawszych polskich dokumentów społecznych ostatniego sezonu oraz Na krótko - sekcja filmów krótkometrażowych z silną reprezentacją dokumentalnego filmu animowanego.

Ponadto w programie 13. WATCH DOCS znalazły się dwa przeglądy filmów opracowane we współpracy z wiodącymi europejskimi festiwalami filmowymi: Echa One World przygotowane wspólnie z praskim One World - największym na świecie festiwalem filmowym poświęconym prawom człowieka - oraz Made in Norway - retrospektywa nowego dokumentu norweskiego prezentowana we współpracy z Bergen International Film Festival, jednym z największych festiwali Skandynawii. Nie zabraknie również retrospektywy tematycznej, która w tym roku poruszać będzie kwestie migracji i wielokulturowości (Po stronie dialogu ).

Festiwalowe projekcje będą się odbywać w kinie Muranów, CSW Zamek Ujazdowski (w tym Kino.Lab) i Państwowym Muzeum Etnograficznym (kino Antropos). Wstęp na wszystkie pokazy oraz wydarzenia towarzyszące WATCH DOCS jest bezpłatny.

WATCH DOCS to wspólne przedsięwzięcie wiodącej polskiej organizacji obrony praw człowieka - Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka , największego w Europie Środkowej i Wschodniej interdyscyplinarnego centrum sztuki - Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie oraz Społecznego Instytutu Filmowego specjalizującego się w promocji zaangażowanego społecznie filmu dokumentalnego, do których w tym roku dołączyło Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie. Po zakończeniu festiwalu w Warszawie WATCH DOCS rusza w Polskę - w 2014 roku jego objazdowa odsłona zawita do ponad 30 polskich miast.

http://www.watchdocs.pl

http://www.facebook.com/WATCHDOCSFILMFESTIVAL

DOSTĘP PREMIUM