12. Gdańsk DocFilm Festival

5-8.06.2014 - Kino Neptun i Kameralne, ul. Długa 57

Zapraszamy na 12.Gdańsk DocFilm Festival (Godność i Praca / Dignity & Work), który odbędzie się w dniach 5-8 czerwca br. w kinach Neptun i Kameralne przy ulicy Długiej 57. Mamy nadzieję, że jak co roku festiwal zgromadzi liczne grono miłośników kina dokumentalnego z całej Polski oraz świata. Do konkursu głównego zgłoszono niemal 300 filmów z 55 krajów świata i 6 kontynentów, z czego komisja preselekcyjna zakwalifikowała 26 filmów - cieszymy się, bo aż 9 z nich to polskie produkcje. Nagrodą główną jest statuetka "Brama Wolności" oraz nagroda finansowa ufundowana przez Prezydenta Miasta Gdańska Pawła Adamowicza, który dwunastą edycję festiwalu objął również patronatem honorowym. Szczególnie miło nam poinformować, że w tym roku nagroda finansowa została podwojona i obecnie wynosi 20 tysięcy złotych. Filmy konkursowe oceniać będzie Jury w składzie: Magdalena Łazarkiewicz (Przewodnicząca), Eva Weber i profesor Mirosław Przylipiak.

Do konkursu 12.Gdańsk DocFilm Festival zakwalifikowały się arcyciekawe dokumenty, m.in. "Dziennik z podróży" Piotra Stasika, przedstawiający historię przyjaźni Tadeusza Rolkego, 82-letniego mistrza fotografii reportażowej i 15-letniego Michała zafascynowanego tą sztuką. Obraz pokazuje ewolucję relacji mistrz-uczeń, w którym nauka fotografowania staje się tylko tłem. "Joanna" w reżyserii Anety Kopacz, ukazujący historię kobiety, u której zdiagnozowano poważną chorobę. Swojemu synkowi składa obietnicę, że zrobi wszystko, by być z nim jak najdłużej. Dla niego prowadzi blog "Chustka". Kolejnym polskim dokumentem, który zakwalifikował się do konkursu jest film Mateusza Głowackiego "Sonda o mężczyznach" - refleksje 24 kobiet na temat płci przeciwnej. Dokument podzielony jest na 9 rozdziałów - każdy z nich odpowiada na pytania dotyczące kondycji mężczyzn we współczesnym świecie oraz związków damsko-męskich. W rzeczywistości reżyser przewrotnie tworzy ironiczną opowieść kobiet o nich samych. Po tej projekcji, jak i wielu innych prezentowanych filmach, odbędzie się spotkanie twórcy z publicznością.

Z zagranicznych produkcji zobaczymy m.in. kanadyjski dokument "Duchy wielkiej maszyny" (reż. Liz Marshall), dedykowany zwierzętom żyjącym pośród machiny współczesnego świata, jak i tym, które udało się od niej uratować; szwajcarski dokument "Jesteśmy z soli" w reżyserii Farida Pacha o pustyni solnej w Indiach i ciężkiej pracy Chhanabhaia i jego rodziny przy jej wydobyciu; a także film "Tango nocy letniej" - niezwykle humorystyczny film drogi. Reżyserka Viviane Blumenschein towarzysząc trzem argentyńskim muzykom z Buenos Aires odkrywa przed widzami tango dalekiej Finlandii. Bo choć Argentyńczycy przekonani są, że tango narodziło się w Buenos Aires i nikt nie wykonuje tego tańca równie namiętnie jak oni, to dla Finów tradycyjne tango jest równie ważną częścią ich życia jak sauna czy jazda na nartach. Dwa kraje, dwie opinie, dwie tradycje muzyczne. Zachęcamy do zapoznania się z treścią pozostałych nominowanych filmów na oficjalnej stronie festiwalowej http://www.gdanskdocfilm.pl (zakładka - Filmy).

Poza konkursem odbędą się liczne pokazy specjalne, w tym m.in. przegląd filmów o tematyce penitencjarnej, w ramach którego zobaczymy "3 dni wolności" Łukasza Borowskiego. Bohaterem filmu jest Piotr odsiadujący długi wyrok. Reżyser towarzyszy mu na przepustce, którą otrzymał po raz pierwszy od wielu lat. Skromna więzienna rzeczywistość, do której przywykł, okazuje się niczym w stosunku do świata na zewnątrz. Kolejną propozycją jest "Więzienna Wyspa Bastoy" w reżyserii Michela Kapteijnsa opowiadająca o więzieniu na wyspie na Fiordzie Oslo w Norwegii, gdzie 115 mężczyzn odbywa swoje wyroki. Nie ma tam cel, kamer ani ogrodzeń, a strażnicy nie noszą przy sobie broni, gdy więźniowie pracują z piłami łańcuchowymi i nożami kuchennymi. Na Bastoy nikt nie wierzy w to, że przestępcy staną się lepszymi ludźmi, gdy ich kara będzie długa i ciężka. Panuje tam przekonanie, że jeśli da się ludziom odpowiedzialność i szacunek, istnieje większa szansa, że będą chcieli rozpocząć życie na nowo.

W piątek, 6 czerwca o godz. 20.00 w kinie Kameralne, odbędzie się pokaz filmu amerykańskiego reżysera Iana Thomasa Asha, "A2-B-C" - niezwykle przejmującego dokumentu opowiadającego o problemach dzieci z tarczycą, które zostały objęte badaniami po katastrofie jądrowej w Fukushimie. Ich matki na własną rękę prowadzą śledztwo i weryfikują rządowe oświadczenia o bezpieczeństwie regionu. Po pokazie tego filmu odbędzie się spotkanie z Tomaszem Dziemianczukiem - gdańszczaninem, przeciwnikiem powstawania elektrowni atomowych, aktywistą Greenpeace, jednym z 30 zatrzymanych podczas słynnego, pokojowego protestu w obronie Arktyki. Z tematyką festiwalu związany jest również film "Cegła" wyświetlany w ramach pokazu specjalnego "Birma w Gdańsku".

Pierwsze prezentacje konkursowe rozpoczną się w czwartek, 5 czerwca o godz. 15.00 filmem Tomasza Śliwińskiego "Nasza klątwa" - osobistą wypowiedzią reżysera, który wraz z żoną musi zmierzyć się z bardzo rzadką, nieuleczalną chorobą ich nowonarodzonego dziecka - Klątwą Ondyny (Zespół Wrodzonej Ośrodkowej Hipowentylacji, CCHS). Po projekcji - spotkanie z Tomaszem Śliwińskim. Widzowie mogą także liczyć na pokaz filmów członkiń Jury, Magdaleny Łazarkiewicz i Evy Weber, wykład i spotkanie z profesorem Mirosławem Przylipiakiem oraz masterclass z reżyserem Bartoszem Paduchem. Uroczysta gala otwarcia festiwalu o godzinie 19.00 w kinie Neptun, podczas której zaprezentujemy dokument muzyczny "O krok od sławy", wielokrotnie nagradzanego amerykańskiego reżysera z Los Angeles, Morgana Neville'a. Wstęp wolny!

Dla uczczenia pamięci Michaela Glawoggera, wybitnego austriackiego reżysera filmów dokumentalnych i fabularnych (Przewodniczącego Jury 6.Gdańsk DocFilm Festival), który zmarł nieoczekiwanie 23 kwietnia br. w wieku 54 lat, zostaną wyświetlone dwa filmy tego autora: "Śmierć Człowieka Pracy" - 5 czerwca, o godz. 16.30 w kinie Kameralne oraz "Chwała dziwkom" - 8 czerwca po uroczystej gali rozdania nagród (początek gali - 18.30) i pokazie zwycięskiego filmu (kino Neptun). "Śmierć człowieka pracy" portretuje uwłaczającą pracę ludzi pochodzących z różnych stron świata - w nielegalnych kopalniach węgla na Ukrainie, podczas wydobycia siarki w Indonezji, zarzynania zwierząt w Nigerii, demontażu tankowców w Pakistanie czy produkcji stali w Chinach. "Chwała dziwkom" - filmowy tryptyk opowiadający o prostytucji w Tajlandii, Bangladeszu i Meksyku. Trzy miejsca, trzy języki, trzy religie. W światach, w których najintymniejszy akt stał się towarem, kobiety doświadczają fizycznie i emocjonalnie wszystkiego, co może zajść między mężczyzną a kobietą.

Karnet na cały festiwal - 35 zł. Bilet na jeden dzień - 12 zł.

Szczegółowy program Festiwalu: http://www.gdanskdocfilm.pl [http://www.gdanskdocfilm.pl]

Festiwal objęty jest patronatem honorowym i dofinansowany z środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz środków Miasta Gdańska. Patroni medialni: TOK FM, Gazeta Wyborcza, Empik, trojmiasto.pl, filmweb.pl, dlastudenta.pl, miesięcznik Kino, Wrota Pomorza, TVP Kultura, TVP Gdańsk, kwartalnik Film&TV Kamera, Live&Travel, Activist, magazyn Purpose, magazyn Prestiż, nocowanie.pl, mobilna kultura informacyjna coigdzie.pl, Legalna Kultura. Partnerzy: Grafito, Drukarnia Mirotki, Nordfilm, Video Studio Gdańsk, Amnesty International, Capital Park, Euro26, Nowe Media, Officyna, Szczecin European Film Festival, Cico, Pies i Róża.

TOK FM PREMIUM