"Ulica Graniczna" - plenerowy pokaz filmu

ul. Bohaterów Getta, 16 maja 2014 roku

Żydowska dzielnica w Warszawie przestała istnieć! - zameldował gen. Jürgen Stroop w raporcie z pacyfikacji Powstania w Getcie, 16. maja 1943 r. Punktem kulminacyjnym operacji było wysadzenie Wielkiej Synagogi. Tegoroczna, 71. rocznica upadku Powstania w Getcie zostanie upamiętniona plenerowym pokazem filmu "Ulica Graniczna". Pokaz rozpocznie się po zachodzie słońca.

- Jest to film o małych ludziach na tle wielkiej epoki - mówił o swoim dziele Aleksander Ford, reżyser pierwszego w polskiej kinematografii obrazu traktującego

o Zagładzie. Twórcami filmu byli ocaleni z Zagłady, wśród nich Rachela Auerbach - pisarka i historyk, współtwórczyni Archiwum Ringelbluma, jednego z największych zabytków światowego piśmiennictwa.

Wyprodukowany w 1948 roku i nagrodzony złotym medalem na Festiwalu w Wenecji film opowiada o losach grupy warszawskich dzieci w czasie II wojny światowej. Przez ich zachowanie, sposób zabawy oraz pojawiające się konflikty reżyser starał się odzwierciedlić świat dorosłych. Pokazał on odmienne postawy Polaków wobec Holocaustu - od otwartego sprzyjania Niemcom, przez obojętność, po narażanie życia przez ludzi niosących pomoc mieszkańcom warszawskiego getta.

Dzieło Forda, nakręcone tuż po tragicznych przeżyciach żydowskiej społeczności, wciąż wzbudza zainteresowanie i uznanie widzów na całym świecie. - To bardzo hollywoodzki film, w dobrym znaczeniu tego określenia. - stwierdza znany krytyk filmowy, Tadeusz Sobolewski.

Znaczące będzie również miejsce projekcji - pod gołym niebem, na ul. Bohaterów Getta gdzie niegdyś tętniły życiem żydowskie Nalewki oraz gdzie podczas wojny przebiegała granica żydowskiej i aryjskiej strony miasta.

Film wyświetlany będzie z napisami w języku angielskim.

Organizator: Żydowski Instytut Historyczny; Partner: Muzeum Historii Żydów Polskich;

Patroni medialni: TOK FM, Kontynent Warszawa, Narodowe Centrum Kultury, Platforma Kultury;

16. maja 2014 r., początek: 20:15 - po zachodzie słońca;

ul. Bohaterów Getta (na tyłach Arsenału);

WSTĘP WOLNY

Więcej informacji na stronie: http://www.jhi.pl/

TOK FM PREMIUM