Finał projektu "Kino Wolność" w Krakowie!

"Kino Wolność" to projekt społeczny, w ramach którego ponad 500 tysięcy osób wzięło udział w około 200 wydarzeniach zorganizowanych w ponad 60 miejscach w Polsce i na świecie - m.in. na Ukrainie, w Niemczech, Francji, USA i Indiach. Przez 6 miesięcy "Kino Wolność" zapraszało na projekcje filmowe, spotkania z artystami, liderami przemian demokratycznych 89' roku, prelekcje i dyskusje. Teraz przyszedł czas na jego zwieńczenie. Na finał zapraszamy do Krakowa! Już 29 stycznia w Muzeum PRL-u w Krakowie odbędzie się jego uroczyste zamknięcie, w którym swój udział potwierdził ambasador projektu - Andrzej Wajda.

Tytuł projektu Kino Wolność nawiązuje do filmu Wojciecha Marczewskiego Ucieczka z Kina Wolność. Prezentowane filmy stają się pretekstem do zadania pytań o wolność, zarówno w odniesieniu do wypowiedzi artystycznej, jak i wymiaru społecznego. Kino Wolność służy rozbudzaniu świadomości narodowej, poczucia jedności i wspólnoty wolnego, demokratycznego społeczeństwa w kontekście 25. rocznicy pierwszych wolnych wyborów parlamentarnych w Polsce. Projekt Kino Wolność jest realizowany pod Patronatem Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego 25-lecie Wolności.

Szczegółowy program finału projektu Kino Wolność w Krakowie:

godz. 16.00

Pokaz specjalny dla szkół pt. "Lekcja Historii - zobacz przełom", scenariusz i reżyseria: Piotr Waldemar Zajączkowski.

godz. 17.30

Pokaz specjalny filmu dokumentalnego pt. "Adam Michnik. Bądź realistą, chciej niemożliwego", w reżyserii Marii Zmarz-Koczanowicz - pokaz przedpremierowy z udziałem twórców.

godz. 19:00

Spotkanie i debata z udziałem m.in.: Andrzeja Wajdy, Marii Zmarz-Koczanowicz, Joanny Rożen-Wojciechowskiej. Gospodarzem będzie Adam Szostkiewicz.

godz. 20.00

Pokaz specjalny filmu "Człowiek z żelaza" w reżyserii Andrzeja Wajdy - pokaz filmu po rekonstrukcji cyfrowej z udziałem samego mistrza.

W finale międzynarodowego projektu, na który zapraszamy do Krakowa, wezmą udział organizatorzy, partnerzy oraz goście specjalni. Szczegóły wkrótce.

UWAGA: Na wszystkie wydarzenia w ramach projektu wstęp jest za okazaniem bezpłatnej wejściówki, które można odbierać w dwóch punktach informacji miejskiej InfoKraków w Pawilonie Wyspiańskiego (pl. Wszystkich Świętych 2) oraz w Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego (ul. Powiśle 11) od godziny 9.00 do 17:00. Bezpłatne wejściówki można również odebrać w Klubie Kombinator (os. Szkolne 25, budynek Teatru Łaźnia Nowa) w godzinach od 15:00 do 21:00. Każda osoba może odebrać maksymalnie osiem wejściówek, po dwie na każde z wydarzeń w ramach finału projektu "Kino Wolność".

Zapraszamy do Muzeum PRL-u (w organizacji, os. Centrum E1, dawne kino Światowid)!

Organizatorami projektu Kino Wolność są Fundacja Kino Polska, Cyfrowe Repozytorium Filmowe, Telewizja Kino Polska, Krakowskie Biuro Festiwalowe oraz Krakow Film Commission.

Projekt jest realizowany w ścisłej współpracy z Wytwórnią Filmów Oświatowych, Studiem Filmowym ZEBRA, Wytwórnią Filmów Dokumentalnych i Fabularnych oraz Studiem Filmowym TOR. Został dofinansowany przez Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach programu Patriotyzm Jutra 2014.

Opis filmu Lekcja Historii

Powstanie Solidarności, wybory 4 czerwca 1989 r. - tym, którzy pamiętają te wydarzenia, wydają się one niezbyt odległe, ale nawet dla maturzystów, nie mówiąc już o młodszych uczniach, to zamierzchła historia. Jak można interesująco ją opowiedzieć? Lekcja historii to próba odpowiedzi na to pytanie. W filmie pojawiają się unikalne fragmenty kronik filmowych i dziennikarskich relacji, w 45-minutowej pigułce pokazujące kluczowe momenty, które doprowadziły do przełomu. Komentują je nie tylko centralne postaci tego dramatu - Lech Wałęsa i Tadeusz Mazowiecki, ale też prof. Antoni Dudek, historyk z zacięciem publicystycznym.

Lekcja historii to jednak więcej niż tylko chronologiczne zestawienie najważniejszych wydarzeń. Czym właściwie jest wolność, o którą tak walczono? I co z nią zrobiliśmy, kiedy już ją odzyskaliśmy? Nad tymi kwestiami w filmie zastanawiają się najwięksi twórcy polskiego kina: Andrzej Wajda, Agnieszka Holland, Maciej Drygas czy Janusz Zaorski, oraz gwiazdy ważnych filmów, które utorowały drogę do wolności: Bogusław Linda, Joanna Szczepkowska, Jan Englert, Jerzy Radziwiłowicz.

Lekcję historii wyprodukowały Cyfrowe Repozytorium Filmowe i Fundacja Kino Polska przy współpracy Wytwórni Filmów Dokumentalnych i Fabularnych, Telewizji Kino Polska, Studia Filmowego TOR, Studia Filmowego ZEBRA i Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi.

Krakow Film Commission działa w strukturach Krakowskiego Biura Festiwalowego. Wspiera realizacje produkcji filmowych: pomaga przy uzyskiwaniu wszelkich wymaganych zezwoleń, a także dostępie do lokacji publicznych na terenie całego regionu. Koordynuje kontakty producentów z urzędami, policją, strażą miejską, strażą pożarną oraz pogotowiem ratunkowym. Dzięki wypracowanym przez Krakowskie Biuro Festiwalowe procedurom wszystko dzieje się w najszybszym możliwym terminie. KFC pomaga partnerom również na wcześniejszych etapach produkcji m.in. w znalezieniu odpowiednich lokacji filmowych, co ułatwia baza danych prezentująca kilkaset atrakcyjnych lokacji zdjęciowych na terenie całego województwa. Pomaga także w udostępnianiu dla potrzeb ekip filmowych obiektów znajdujących się na terenie miasta. Partnerzy KFC mogą ponadto korzystać ze stale aktualizowanej bazy specjalistów zajmujących się produkcją filmową i telewizyjną oraz doświadczonych firm działających w tej branży. Dodatkowym atutem Krakow Film Commission, jest możliwość dofinansowania produkcji filmowej zlokalizowanej w Małopolsce za pośrednictwem Regionalnego Funduszu Filmowego, którego operatorem jest również Krakowskie Biuro Festiwalowe. www.film-commission.pl

Krakowskie Biuro Festiwalowe to wiodąca polska instytucja realizująca najważniejsze wydarzenia kulturalne w skali kraju i Europy. Organizuje prestiżowe festiwale: Misteria Paschalia i Sacrum Profanum, jest także promotorem takich projektów kulturalnych jak: Festiwal Muzyki Filmowej, Międzynarodowy Festiwal Kina Niezależnego Off Plus Camera, cykl Opera Rara, czy literacki Festiwal Conrada. KBF jest także wydawcą magazynu "Karnet", operatorem ICE Kraków Congress Centre oraz Krakow Film Commission, operatorem wydarzeń kulturalnych w Kraków Arenie. Dodatkowo administruje punktami sieci informacji miejskiej InfoKraków, a także prowadzi portale Krakow.travel i Kids In Kraków. Więcej na: www.biurofestiwalowe.pl

TOK FM PREMIUM