Czy Andrzej Seremet powinien się podać do dymisji? Minister sprawiedliwości odpowiada

Minister sprawiedliwości Borys Budka był gościem radia RMF FM. Podkreślił, że ani on, ani premier Ewa Kopacz nie zamierzają wpływać na Andrzeja Seremeta.

Minister sprawiedliwości, odnosząc się do spotkania z Seremetem i premier, powiedział, że prokurator generalny jest niezależny i w związku z tym nie mogła paść sugestia o dymisji ani od niego, ani ze strony Ewy Kopacz. Ocenił, że Andrzej Seremet jest osobą o wysokiej klasie, kulturze i honorze. - Jeżeli uzna, że to byłoby najwłaściwsze, to jego trzeba pytać - odpowiedział Budka na pytanie o możliwość dymisji prokuratora generalnego.

Podkreślił, że ani on, jako minister sprawiedliwości, ani premier nie zamierzają wpływać na Andrzeja Seremeta, zwłaszcza że wykraczałoby to poza ich kompetencje. Pytany o wszczęcie procedury odwołania prokuratora generalnego, która jest skomplikowana, ale możliwa do przeprowadzenia przez ministra sprawiedliwości, Budka odpowiedział: - Nie będę podejmował żadnych działań, które w tym gorącym okresie mogą wpłynąć na ocenę prokuratora.

Roczne sprawozdanie prokuratora generalnego

Piasecki zapytał Budkę również o ocenę rocznego sprawozdania Andrzeja Seremeta, które ma zostać przedstawione w Sejmie. - Mamy taki problem, że oceniać będziemy sprawozdanie za 2014 rok, a wszyscy będą oczekiwać od nas, żeby przy tej ocenie wyrazić ocenę ostatnich zdarzeń - odpowiedział minister.

Podkreślił, że przygotowuje już opinię dla premier na temat działalności prokuratury generalnej w 2014 r., ale decyzja, czy przyjąć sprawozdanie, będzie decyzją Ewy Kopacz.

Anonimizacja danych

Wcześniej Budka pytany był o ocenę działań prokuratury i ich dynamikę. Odniósł się krytycznie do kwestii upublicznienia nie tyle samych dokumentów, co danych osobowych zeznających świadków, poszkodowanych i podejrzanych.

- Mnie zastanawia jedno: dlaczego w tak nieograniczonym stopniu zostały udostępnione te materiały, bo w mojej ocenie istnieje możliwość anonimizacji pewnych danych - powiedział minister.

Podkreślił, że zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego nie można ograniczać stronom dostępu do dokumentów śledztwa, ale zaciemnienie danych osobowych nie naruszałoby przepisów.

Jak stwierdził Budka, istnieje ustawa o ochronie pokrzywdzonego i świadka, w którym istnieje obowiązek anonimizacji danych. Obowiązuje ona jednak od kwietnia, a dokumenty były udostępnione w marcu.

- Mam przekonanie, że tę sprawę można było załatwić troszkę lepiej, nie naruszając prawa zarówno pokrzywdzonych, jak i podejrzanych - tłumaczył minister, podkreślał jednak, że wypowiada się jako osoba prywatna, bo nie ma kompetencji do oceny działań prokuratury i wpływania na śledztwo.

Borys Budka powiedział także, że taka sytuacja może zniechęcać obywateli, żeby zeznawali jako świadkowie lub jako pokrzywdzeni w tej i innych sprawach.

- Jako minister sprawiedliwości nie mam ani prawa, ani podstawy do tego, żeby recenzować działania prokuratury; po ludzku mogę się zastanawiać, dlaczego tak bezkrytycznie i w tak obszerny sposób zupełnie bez zastanowienia się zostało to udostępnione - ocenił Budka.

DOSTĘP PREMIUM