Bartłomiej Sienkiewicz znika. "Nie rozmawiam z mediami, jestem osobą prywatną"

Bartłomiej Sienkiewicz zdecydował się odejść z życia publicznego. Dlaczego kończy z polityką? Tego nie chciał powiedzieć. - Teraz jestem osobą prywatną - uciął rozmowę z Gazeta.pl

Według serwisu 300polityka.pl Bartłomiej Sienkiewicz złożył dziś rezygnację z funkcji szefa Instytutu Obywatelskiego, think-tanku Platformy Obywatelskiej. Decyzję swą miał motywować m.in. zbyt wysokimi kosztami osobistymi dalszego pozostawania w życiu publicznym, zwłaszcza w świetle upublicznienia akt afery podsłuchowej. W internecie opublikowano akta wraz z danymi osobowymi - takimi jak adresy i numery telefonów. Sienkiewicz miał powiedzieć, że w związku z publikacją tych danych złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa.

Doradca dwóch premierów

Bartłomiej Sienkiewicz to polityk, publicysta, były funkcjonariusz Urzędu Ochrony Państwa. Był ministrem spraw wewnętrznych w gabinecie Donalda Tuska w latach 2013-2014. Złożył dymisję we wrześniu 2014 r. po opublikowaniu przez tygodnik "Wprost" stenogramów nielegalnie nagranych rozmów Sienkiewicza z Markiem Belką i Sławomirem Cytryckim.

Rozmowa Sienkiewicza z Belką została opublikowana jako jedna z pierwszych. Słynne stały się określenia, które padły wówczas z ust ministra spraw wewnętrznych: "Państwo polskie istnieje teoretycznie", "C**j, d**a i kamieni kupa" czy "tłuste misie". W rozmowie wspominał nie tylko o kondycji państwa polskiego, ale także o stworzonym przez siebie systemie współpracy między służbami mającym na celu ściganie przestępczości gospodarczej.

Sienkiewicz współpracował blisko zarówno z Donaldem Tuskiem, jak i z Ewą Kopacz. To właśnie obecna premier mianowała go w lutym 2015 r. na szefa think-tanku Platformy, Instytutu Obywatelskiego.

Wcześniej Bartłomiej Sienkiewicz pracował w Urzędzie Ochrony Państwa, współtworzył Ośrodek Studiów Wschodnich, był współpracownikiem dwóch ministrów spraw wewnętrznych - Krzysztofa Kozłowskiego i Andrzeja Milczanowskiego. Nazywany jest jednym z reformatorów polskich służb specjalnych po 1989 r.

DOSTĘP PREMIUM