Passent: Platforma leży na deskach. I raczej się nie podniesie, zanim wyborcy ogłoszą knockout

?Bez silnego lidera, bez porywającego programu, zmęczona ośmioma latami rządzenia - Platforma wyczerpała się i przeżywa kryzys, z którego raczej się nie podniesie, a na pewno będzie znacznie osłabiona? - pisze Daniel Passent w serwisie Polityka.pl po lawinie dymisji w rządzie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas"Platforma leży już na deskach i trudno mieć nadzieję, że się podniesie, zanim wyborcy ogłoszą knockout lub jeszcze gorzej - knockdown. Ledwo dotrwa do gongu w październiku" - ocenia Daniel Passent na blogu w serwisie Polityka.pl. Wczoraj do dymisji podało się trzech ministrów, trzech wiceministrów, doradca premier Kopacz oraz szef Kancelarii Premiera. Ewa Kopacz przyjęła ich rezygnacje . Późniejszym popołudniem o swojej rezygnacji poinformował też marszałek Sejmu Radosław Sikorski.

"Jaki rząd to wytrzyma?"

Publicysta podkreśla, że wczorajszy wysyp dymisji to nie tylko efekt afery podsłuchowej, ale i nastrojów w polskim społeczeństwie. Passent zaznacza, że nie należy przekreślać zasług koalicji - uchronienia gospodarki przed kryzysem czy wzmocnienia pozycji Polski w Unii Europejskiej. Jednocześnie publicysta przyznaje, że to nie usprawiedliwia porażek na polu edukacji, ochrony zdrowia, nauce czy rozwarstwienia społecznego.

Passent zauważa, że "statystyki szczęścia nie dają" i dobre wskaźniki gospodarcze są przykrywane przez erupcję populizmu, radykalizację prawicy, religijny fundamentalizm, wszechobecny hejt i kolejne afery. To właśnie te ostatnie kompromitują rząd. "Sto nagranych nielegalnie rozmów i wiele tomów przesłuchań dostępnych w internecie - jaki rząd to wytrzyma?" - pyta Passent.

"Platforma się wyczerpała"

Publicysta podkreśla, że wszystko to oznaczać może zejście PO ze sceny politycznej. "Bez silnego lidera, bez porywającego programu, zmęczona ośmioma latami rządzenia - Platforma wyczerpała się i przeżywa kryzys, z którego raczej się nie podniesie, a na pewno będzie znacznie osłabiona" - zaznacza.

Cały wpis w serwisie Polityka.pl >>>

Zobacz wideo

Polska oczami Daniela Passenta? Przeczytaj felietony zebrane w książce "Dzieła rozebrane" >>

DOSTĘP PREMIUM