Ponad połowa Polaków chce JOW. Będzie wysoka frekwencja w referendum? [SONDAŻ]

Ponad połowa Polaków poprze jednomandatowe okręgi wyborcze w planowanym na jesień referendum - wynika z sondażu TNS Polska dla ?Wiadomości? TVP. Aż 76 proc. badanych chce wziąć udział w głosowaniu.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas W referendum zaplanowanym na 6 września Polakom zostaną zadane trzy pytania. Będą one dotyczyły wprowadzenia jednomandatowych okręgów wyborczych, utrzymania dotychczasowego finansowania partii politycznych z budżetu państwa oraz wprowadzenia zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

Z sondażu TNS Polska dla "Wiadomości TVP1" wynika, że za wprowadzeniem JOW-ów jest 60 proc. badanych; 20 proc. nie wie jeszcze, jaką podejmie decyzję. Z badania ośrodka wynika także, że 73 proc. respondentów jest przeciwnych finansowaniu partii z budżetu państwa, a 90 proc. popiera wprowadzenie zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika.

jowy sondażjowy sondaż Fot. Infogr.am

45 proc. ankietowanych deklaruje, że "zdecydowanie weźmie udział w referendum"; 31 proc. z nich ocenia, że "raczej" w nim zagłosuje. 19 proc. badanych nie pójdzie tego dnia do lokali wyborczych. Sondaż przeprowadzono 8 i 9 czerwca na reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków. Badanie wykonano drogą telefoniczną.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

TOK FM PREMIUM