Marian Zembala, Adam Korol, Andrzej Czerwiński. Premier przedstawiała nowych ministrów. W rządzie też Biernacki

Znamy już nazwiska nowych ministrów i wiceministrów, którzy zastąpią polityków, którzy podali się do dymisji w związku z aferą taśmową. Największe zaskoczenie to były wioślarz Adam Korol.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasEwa Kopacz przedstawiła nowych członków rządu, którzy zastąpią zdymisjonowanych ministrów i wiceministrów.

Nowym ministrem zdrowia zostanie znany kardiochirurg, transplantolog profesor Marian Zembala . - Przypomnę, że wspólnie z profesorem Religą stworzył, a potem rozwinął w Zabrzu nowoczesną polską kardiochirurgię i transplantologię serca zarówno dorosłych, jak i dzieci - mówiła Kopacz na konferencji prasowej. Zembala jest kierownikiem Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii w Zabrzu oraz dyrektorem Śląskiego Centrum Chorób Serca w Zabrzu.

Na czele Ministerstwa Skarbu Państwa stanie Andrzej Czerwiński . - Samorządowiec, były prezydent Nowego Sącza, poseł - wymieniała Kopacz. - Pewnie państwo świetnie znacie go jako specjalistę w dziedzinie energetyki oraz gospodarki. Obecnie jest szefem komisji nadzwyczajnej ds. energetyki i surowców energetycznych - mówiła.

Ministrem sportu zostanie z kolei Adam Korol . - Czterokrotny mistrz świata, mistrz olimpijski z Pekinu, związany ze sportem od 13 roku życia, od początku z jedną ukochaną dyscypliną, z wioślarstwem - wymieniała Kopacz. - Wykładowca akademicki, zapalony maratończyk - dodała.

Nowi wiceministrowie

Sekretarzem Stanu w KPRM, koordynatorem służb specjalnych, zostanie Marek Biernacki , były minister spraw wewnętrznych i administracji oraz były minister sprawiedliwości.

Posłanka Anna Ewa Nemś będzie Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Gospodarki. - Działaczka samorządowa, przedsiębiorca i polityk - wymieniała Kopacz.

Sekretarzem Stanu w Ministerstwie Środowiska zostanie Dorota Niedziela . - Od początku kadencji aktywny członek komisji ds. ochrony środowiska, lekarka weterynarii - mówiła premier przedstawiając nową wiceminister.

Najważniejsze zaufanie

- Chcę, żebyście wiedzieli, że to, na czym najbardziej mi zależy, to wasze zaufanie. Dlatego dziś z tego miejsca składam deklarację, że ja i moi ministrowie dzień po dniu przez 24h na dobę ciężką pracą będziemy o to wasze zaufanie zabiegali - podkreśliła na koniec konferencji Ewa Kopacz.

Nowi ministrowie zostaną zaprzysiężeni jutro o godz. 10:00.

W związku z aferą podsłuchową, w której nagrane zostały prywatne rozmowy czołowych polityków, do dymisji podali się ministrowie zdrowia Bartosz Arłukowicz, sportu Andrzej Biernat oraz skarbu Włodzimierz Karpiński, a także trzech wiceministrów i szef doradców premiera Jacek Rostowski.

Do dymisji podał się też marszałek Sejmu Radosław Sikorski. Nazwisko kandydata koalicji na nowego marszałka poznamy jednak dopiero w przyszłym tygodniu. - Pani premier musi najpierw spotkać się z przedstawicielami Klubu Parlamentarnego Platformy i z przedstawicielami PSL - wyjaśniała wcześniej rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

TOK FM PREMIUM