?Dość pracy za grosze". Protesty w sądach. Urzędnicy chcą podwyżek, nawet ponad połowa wzięła urlopy

W wielu sądach w Polsce do pracy przyszli tylko nieliczni. W czwartek odbywa się protest pracowników sądowych sekretariatów i poszczególnych wydziałów, którzy domagają się podwyżek płac. Protestują pod hasłem ?Dość pracy za grosze". W ramach protestu wysyłają też do ministra sprawiedliwości listy z zawartością - w kopercie są jednogroszowe monety. W Sądzie Rejonowym Lublin Zachód urlopy wzięło ponad 70 procent urzędników.

Część sądowych urzędników w lubelskim sądzie rejonowym zarabia 2100-2300 zł brutto. Chcieliby zarabiać więcej, ale od lat nie było podwyżek. - Nasza zarobki stoją w miejscu. Gdy ktoś trafia do pracy w sądzie i dostaje określoną kwotę, to te pieniądze są utrzymywane przez szereg, szereg lat - mówi Adam Trautman, przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Wymiaru Sprawiedliwości przy Sądzie Rejonowym Lublin -Zachód.

Nie kryje, że liczba osób, które w ramach protestu wzięły urlop wypoczynkowy czy urlop na żądanie przekroczyła najśmielsze oczekiwania związkowców. Nie spodziewali się, że będą mieć aż takie wsparcie - bo przecież urlopy wzięli nie tylko związkowcy, ale też ci, którzy do związków nie należą.

Urlopy, czarne stroje, ale też oddawane krwi - w ramach protestu

Urlop to jedno, ale część pracowników w ramach protestu poszła też oddać krew; inni przyszli do pracy, ale ubrani na czarno. Protest przebiega pod hasłem "Dość pracy za grosze" - takie plakaty są porozwieszane w sądach.

Pracowników popierają sędziowie. - Ludzie już naprawdę są zniecierpliwieni, od kilku lat nic się nie dzieje. A poza tym, mamy wyraźne wsparcie ze strony sędziów. Są zaznajomieni z naszą sprawą, wiedzą, jak wyglądają zarobki i pokazują, że nas popierają - mówi Trautman.

Prezes lubelskiego sądu sędzia Wojciech Wolski rzeczywiście w rozmowie z nami przyznał, że rozumie postulaty protestujących. Są to często osoby dobrze wykształcone, znające języki obce, biegłe w obsłudze nowych programów komputerowych. - Elementem tworzącym status wykwalifikowanego urzędnika jest również godne wynagrodzenie i w tym zakresie można powiedzieć, że te oczekiwania są w jakiś sposób usprawiedliwione - mówi sędzia.

Podkreśla, że protest był wcześniej zaplanowany i zapowiedziany, dlatego nie stanowi problemu. Sędziowie nie wyznaczali na ten dzień terminów rozpraw. A tam, gdzie takie terminy były wyznaczone - rozprawy odbywają się normalnie. W sądzie w Lublinie na sądowym korytarzu są dziś pustki. Biura Obsługi pracują normalnie.

"Nasze formy protestu były do tej pory raczej eleganckie - czas to zmienić"

Urzędnicy z sądów w ramach protestu wysyłają listy do ministra sprawiedliwości z jednogroszowymi monetami. - Wiemy, że różne grupy zawodowe, które upominały się o swoje, dostawały podwyżki, i to niejednokrotnie nie jeden raz. A my, jako pracownicy sądów, nie możemy pozwolić sobie na palenie opon pod ministerstwem. Dlatego zawsze nasze formy protestu przybierały raczej eleganckie albo wręcz zbyt kulturalne formy dialogu. W tym momencie uznaliśmy, że czas to zmienić - mówi Adam Trautman, też dzisiaj na urlopie.

TOK FM PREMIUM