Orliński o Uberze: "wycofać Ubera z Polski i zastąpić go serwisem, który płaci podatki"

Niedawno Uber został zakazany we Francji, a przez Europę przetoczyły się protesty przeciw korporacji. Czy Uber powinien być zakazany w Polsce?

Jak działa Uber?

Kurs umawia się przez aplikację na smartfona. Kierowca nie potrzebuje licencji do uprawniającej do przewożenia osób, ani nie musi mieć ubezpieczenia -po rejestracji w serwisie umawia się z kolejnymi klientami poprzez swój telefon. Uber nie płaci podatków w Polsce. Kierowcy, w przeciwieństwie do taksówkarzy, nie muszą przechodzić procedury kwalifikacyjnej ani wnosić opłat.

PO chce ukrócić samowolkę Ubera

Jak pisze "Dziennik Opinii'' PO właśnie złożyła w Sejmie projekt nowelizacji ustawy o transporcie drogowym. Partia chce wprowadzenia obowiązku płacenia podatków polskiemu fiskusowi, siedziby firmy w Polsce oraz uzyskania przez kierowców licencji.

"Dziennik Opinii" Krytyki Politycznej zapytał publicystów, co sądzą o Uberze i czy zmiany forsowane przez PO coś zmienią w "samowolce" przewoźnika. Wojciech Orliński sądzi, że lobbyści Ubera nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa i obawia się, że w Polsce zbyt często traktuje się amerykańskie korporacje jak "święte krowy": - Mamy za sobą wiele lat tradycji tworzenia w wyniku takich konsultacji aktów prawnych, które po prostu kopiowały wszystkie postulaty amerykańskich korporacji - jak choćby ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną, która jest de facto ustawą o robieniu dobrze cyberkorpom (i odebraniu praw użytkownikom) - stwierdził dziennikarz "Gazety Wyborczej". Dodał również, że jeśli widzi szanse na ukrócenie działań korporacji to ze strony krajów "starej Unii".

Anna Wójcik twierdzi, że Uber trzyma się "mocno i za wszelką cenę", mimo kontrowesji jakie wywołuje. - Dobrze, że polski ustawodawca w miarę szybko reaguje na lukę w prawie, planując opodatkowanie tej usługi. Zwłaszcza że luki prawne funkcjonują u nas bardzo długo, bo prawo zazwyczaj powoli adaptuje się do współczesnych wyzwań. Wątpię więc, by propozycja Platformy Obywatelskiej mogła poskutkować wycofaniem się Ubera z Polski - skomentowała.

Wtóruje jej Filip Kopczyński: - Jeżeli chodzi o propozycje Platformy, jest to na pewno krok w dobrą stronę. Wydaje mi się jednak, że niewystarczający - uważa publicysta.

Przeczytaj, co o Uberze sądzi dr Konrad Niklewicz - BLOG TOKFM

TOK FM PREMIUM