"Problemy LGBT to nie jest temat zastępczy!" - prof. Płatek i Eliza Michalik w filmie o równości małżeństw

- Nie można rozróżniać czy ważniejsze jest zarabianie pieniędzy przez przedsiębiorców czy to czy mogą być sobą - stwierdziła dziennikarka Eliza Michalik w jednym z materiałów promujących film.

"Artykuł osiemnasty" to film dokumentalny, którego tytuł nawiązuje do artykułu 18 Konstytucji RP, zgodnie z którym którego ochronie podlega małżeństwo jako związek kobiety i mężczyzny. Dla wielu przeciwników formalizacji związków jednopłciowych jest to argument przeciwko uregulowaniu tej kwestii. Dokument ma być według twórców nie tylko kolejnym głosem w debacie o związkach nieheteroseksualnych w Polsce, ale też przyczynkiem do rozmowy o demokracji, o dyskursie politycznym i roli mediów w społeczeństwie.

Reżyser Bartosz Staszewski zdecydował się na przeprowadzenie wywiadów z aktywistami, dziennikarzami, naukowcami oraz osobami chcącymi zawrzeć związek z osobą tej samej płci. Już wiadomo, że wśród nich jest m.in. dziennikarka Eliza Michalik, poetka i publicystka Bożena Umińska-Keff czy prof. Monika Płatek.

Poprzednim filmem Staszewskiego jest "Tableciarze" z tego roku, który opowiada o osobach uzależnionych od leków.

 
 

DOSTĘP PREMIUM