Habermas o polityce Merkel wobec Grecji: "Niemcy przegrali cały polityczny kapitał w jedną noc"
- Boję się, że rząd niemiecki, włącznie z socjaldemokratami, przegrał w jedną noc cały polityczny kapitał, który Niemcy gromadzili przez ostatnie pół wieku - powiedział "Guardianowi" niemiecki filozof i socjolog Jurgen Habermas, którego dzieła wpłynęły na kształt integracji europejskiej. Według intelektualisty poprzednie rządy wykazywały się "większą wrażliwością polityczną i post-narodową mentalnością". Habermas uważa również, że grożenie Grecji wyjściem ze strefy euro po raz pierwszy otwarcie pokazało, że Niemcy roszczą sobie prawo do bycia hegemonem Europy.
Kara wymierzona w rząd Tsiprasa
Filozof krytykuje również wyniki negocjacji między Grecją a strefą euro: - Nie mają sensu ekonomicznego przez toksyczną mieszankę reform koniecznych dla państwa i gospodarki z kolejnymi neoliberalnymi nakazami, które zupełnie zniechęcą zmęczone greckie społeczeństwo i zabiją w nim wszelką chęć do zmian - powiedział. Podkreślił też, że zmuszanie greckiego rządu do zgody na "ekonomicznie wątpliwą, przeważnie symboliczną" prywatyzację publicznych aktywów nie może być rozumiane inaczej niż jako kara wymierzona w lewicowy rząd Tsiprasa.
"Europa jest w politycznej pułapce"
Habermas zgadza się z opiniami choćby innego niemieckiego intelektualisty, Wolfganga Streecka, że "Europa utknęła w politycznej pułapce" przez swój federalizm, kiedyś wspierany przez samego Habermasa: - Skupiając się na unikaniu otwartego konfliktu instytucje unijne przeciwstawiają się potrzebnym inicjatywom politycznym by rozwinąć unię monetarną w unię polityczną. Jedynie liderzy rządów zrzeszeni w Radzie Europejskiej są w stanie coś zrobić, ale ściślej mówiąc to oni są tymi, którzy nie mogą nic zrobić w interesie społeczności europejskiej, ponieważ myślą przede wszystkim o elektoracie ze swojego kraju - stwierdził
Jurgen Habermas urodził się 86-lata temu w Dusseldorfie. Uznawany jest za jednego z najbardziej wpływowy współczesnych intelektualistów. W swoich pismach wypowiadał się za dalszą Unii Europejskiej, jednak obecnie coraz częściej krytykuje poczynania europejskich przywódców. Znany jest również z głośnych polemik z m.in. filozofem Jacquesem Derridą, kardynałem Josefem Ratzingerem czy niemieckimi historykami o sposobie pisania o czasach nazistowskich.
-
"Zetka" w pracy to nieznane dotąd zjawisko. "Potrzymaj mi kawę i patrz, jaki mogę być roszczeniowy"
-
Parczew zostanie drugim Medjugorie? "To może się rozwijać"
-
Tragedia na DK 9. Nie żyje pięć osób. Wśród ofiar jest dwoje nastolatków
-
Monakolina K - naturalny sposób na walkę ze "złym" cholesterolem
-
Wybory prezydenckie w Turcji. Tuż przed drugą turą sondaże wskazały zwycięzcę
- Nieoficjalnie: Łukaszenka w szpitalu w Moskwie w stanie krytycznym. Trafił tam po spotkaniu z Putinem
- Wybory w Turcji. Opozycja straciła "spójność". "Erdogan ma wszystkie karty, żeby wygrać"
- Grupa Wagnera wycofuje się z Bachmutu. ISW: Prawdopodobnie w celu odnowienia i przegrupowania
- Atak rosyjskich dronów na Ukrainę. Kraj zaatakowały 54 maszyny. Kliczko: to największy atak od początku wojny
- Wybory prezydenckie w Turcji. Rozpoczęła się druga tura