Wyburzą siedzibę Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, by postawić wieżowiec. Jest zgoda ratusza

Modernistyczny pawilon Emilii, czyli tymczasową siedzibę MSN, czeka rozbiórka. Muzeum będzie najprawdopodobniej musiało wstrzymać działalność przez parę miesięcy - do znalezienia nowego budynku zastępczego.

Pod koniec zeszłego tygodnia ratusz miejski wydał zgodę na powstanie inwestycji i przekazał firmie Griffin Real Estate warunki zabudowy. O wieżowcu wiadomo, że jego wysokość wynosić będzie 196 metrów, czyli będzie najwyższy w Warszawie, choć nie przekroczy wysokości iglicy Pałacu Kultury i Nauki. Do tego jego podziemny parking będzie miał 6 kondygnacji - co oznacza, że będzie najgłębszy w całej stolicy. Budynek zaprojektowała pracownia Kuryłowicz & Associates. Wokół wyburzenia pawilonu Emilii od początku było sporo kontrowersji. W styczniu 2012 roku, kilka godzin po kupieniu nieruchomości przez Griffin Real Estate za 115 mln złotych stołeczny konserwator wpisał ten budynek na listę gminnych zabytków. Natomiast rok później wojewódzki konserwator wykreślił z ewidencji modernistyczny budynek . Tym samym inwestor dostał zielone światło na wyburzenie go. Stołeczny konserwator Piotr Brabander nie zgadzał się z decyzją, argumentując, że "Emilia jest budynkiem wyjątkowym, który pełniąc funkcję tymczasowej siedziby Muzeum Sztuki Nowoczesnej udowodnił, że ma ponadczasowy charakter".

Co z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie?

Sprawę zaognia fakt, że obecnie pawilon Emilii pełni funkcję tymczasowej siedziby MSN. Dopóki muzeum nie otrzyma nowego gmachu, który zaprojektował Thomas Phifer, nie ma miejsca gdzie może działać. A zabudowa placu Defilad, gdzie ma się mieścić nowa siedziba MSN oraz TR Warszawa (teatr obecnie znajduje się przy ul. Marszałkowskiej), zaplanowana jest na 2020 rok.

DOSTĘP PREMIUM