"Antologia literatury queer" zostanie sfinansowana przez Ministerstwo Nauki. Dostanie 266 tys. zł

- Literaturą queer świat zajmuje się od pół wieku, my od 20 lat. Nie możemy udawać, że takie zjawisko nie istnieje - zwraca uwagę prof. Ryszard Nycz z Uniwerystetu Jagielońskiego, szef Rady Narodowego Programu Rozwoju Humanistyki, który przyznał grant.

Ministerstwo Nauki opublikowało listę projektów nagrodzonych przez Narodowy Program Humanistyki Polskiej, w ramach którego przydzielono 49 mln zł dla 76 projektów, jak podaje "Rzeczpospolita" . "Antologia literatury queer" dostanie dofinansowanie w ramach modułu "Tradycja", razem z m.in. publikacjami dotyczącymi "Króla-Ducha" Juliusza Słowackiego, Brunona Schulza, historii herbu Polski czy kultury literackiej Łodzi do 1939 roku. Lista wszystkich nagrodzonych projektów dostępna jest na stronie Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

Narodowy Program Rozwoju Humanistyki przyznał na badania literatury queer kwotę 265 920 złotych. Inne projekty dostały jeszcze większe dofinansowanie, np. "Korpus dzieł malarskich Henryka Siemiradzkiego" otrzymał 2 917 331 złotych.

- W badaniach dotyczących literatury bada się wszystkie pojawiające się trendy czy teorie. Dzięki temu uzyskujemy pełny obraz - powiedział prof. Nycz w wypowiedzi dla "Rzeczpospolitej" - Literaturą queer świat zajmuje się od pół wieku, my od 20 lat. Nie możemy udawać, że takie zjawisko nie istnieje - podkreśla.

Przyznanie grantu dla projektu dr Warkockiego wywołało kontrowersję w prawicowych mediach, które podkreślają w swoich komentarzach, że dotacji na planowane publikacje nie otrzymał Instytut Myśli Tischnerowskiej.

"Antologia literatury queer" została zgłoszona przez dr Błażeja Warkockiego, wykładowcę Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pisuje również dla Dwutygodnika, jest też członkiem zespołu Krytyki Politycznej oraz redaguje rubrykę zBooki o literaturze queerowej. Ma on na koncie liczne publikacje, takie jak "Homofobia po polsku" (ze Zbyszkiem Sypniewskim) czy "Homo niewiadomo. Polska proza wobec odmienności". O tej ostatniej prof. Przemysław Czapliński napisał: - Powstała książka wybitna. Po jej przeczytaniu spierać się o problem tożsamości społecznej i polską literaturę będzie trudniej. I za to utrudnienie rozmowy należy się Błażejowi Warkockiemu najwyższe uznanie - stwierdził w swojej recenzji.

DOSTĘP PREMIUM