"Rz" łaskawie: Nie będzie ekskomuniki dla Komorowskiego po ustawie o in vitro. Ale niech wstrzyma się z komunią

Tomasz Krzyżak na łamach "Rzeczpospolitej" tłumaczy, jakie konsekwencje grożą Bronisławowi Komorowskiemu za podpisanie ustawy o in vitro. W oczach biskupów to grzech ciężki. Prezydent nie zostanie jednak objęty ekskomuniką, choć powinien stronić od przyjmowania komunii.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasTomasz Krzyżak zwraca uwagę w swoim felietonie, że pojawiły się głosy oburzenia po tym, jak ogłoszono, że 6 sierpnia w kościele sióstr Wizytek w Warszawie odbędzie się msza w intencji Bronisława Komorowskiego. Publicysta "Rzeczpospolitej" przypomina, że w ostatnim czasie biskupi ostrzegali, że politykom opowiadającym się za ustawą o in vitro grozi "stracenie komunii z Kościołem". Krzyżak tłumaczy, że nie jest to jednoznaczne z ekskomuniką: "Dotyczy czegoś innego. Otóż prezydent, podpisując ustawę, popełnił grzech ciężki. Publicznie opowiedział się przeciwko nauczaniu Kościoła" - wyjaśnił.

Krzyżak dodał, że prezydent nie może zostać pominięty przy udzielaniu komunii, ale jeśli przyjmie ją nie idąc wcześniej do spowiedzi to popełni inny ciężki grzech - świętokradztwa. Felietonista zaznacza, że cześć spowiedników jest zdania, że "skoro grzech był publiczny to i pokuta też powinna być ciężka".

Więcej w "Rzeczpospolitej" >>>

DOSTĘP PREMIUM