Makowski o "cichej herezji" polskich katolików: "Kościół głoszenie Dobrej Nowiny zastąpił zabieganiem o Dobrą Ustawę"

Jarosław Makowski pisze o przyjęciu przez Sejm ustaw o in vitro, uzgodnieniu płci i oraz konwencji antyprzemocowej. Według publicysty poparcie dla nich jest porażką polityki polskiego kościoła opartej na "zarządzeniu ciałami" wiernych.

Teolog i publicysta Jarosław Makowski poświęcił wpis na swoim blogu porażce obecnej polityki Kościoła katolickiego w Polsce . Według komentatora Kościół od pewnego czasu koncentruje się na biowładzy, czyli "kontrolowaniu ciał" swoich wiernych. Wyrazem tego, zdaniem publicysty, mają być częste wystąpienia hierarchów przy okazji debaty nt. ustaw o in vitro, uzgodnienia płci czy konwencji antyprzemocowej. Makowski uważa, że uchwalenie tych aktów prawnych świadczy o tym, że polscy katolicy sprzeciwiają się "biowładzy Kościoła": - Symbolicznym potwierdzeniem tej "cichej herezji", która obecnie ogląda światło dzienne, są przyjęte przez Sejm ustawy - akty prawne, które Kościół starał się zablokować na różne sposoby - twierdzi teolog.

Makowski uważa, że obranie tej taktyki spowodowało, że Kościół nie ma nic więcej wiernym do zaoferowania oprócz "kontroli nad ciałem": - Kryzys katolicyzmu w Polsce nie na tym polega, że na śmietnik historii zostaje odesłana katolicka biowładza (to akurat dobrze!), ale na tym, że po jej upadku nic się nie ostaje. Że cała strategia duszpasterska Kościoła sprowadzona do "zarządzania ciałem" zostawia po sobie spaloną ziemię - napisał.

Publicysta twierdzi, że zamiast powrotu do głoszenia Ewangelii, jedyną receptą na zażegnanie kryzysu wpływów jest według hierarchów czekanie na powrót PiS do władzy i cofnięcie przyjętych uchwał. A to pokazuje zdaniem teologa, że Kościół jest w jeszcze gorszej sytuacji niż myśli: - Kościół traci władzę wtedy, gdy posiadając optymalne warunki do głoszenia Dobrej Nowiny, działa tak, że jego przesłanie staje się dla ludzi doskonale obojętne. Oto prawdziwy dramat Kościoła w Polsce - podsumował.

DOSTĘP PREMIUM