Jan Kulczyk nie żyje. "Wizjoner", "Janka pamiętam jako człowieka uprzejmego", "miał wysublimowany smak życia" [KOMENTARZE]

Jan Kulczyk nie żyje. "Był wielkim Polakiem wolnej Polski" - mówił w TVN24 Kazimierz Marcinkiewicz. "Każdy wybitny Polak budzi kontrowersje" - podkreślał w tej samej stacji Marek Goliszewski z BCC. "To był lider przemian" - wskazywał Krzysztof Kalicki z Deutsche Banku w Radiu TOK FM.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW nocy zmarł Jan Kulczyk, jeden z najbogatszych Polaków, przedsiębiorca, mecenas sztuki. Wspomniają go:

Marek Goliszewski, prezes Business Center Club w TVN 24

Był w kwiecie wieku, w czasie kiedy jego twórczość biznesowa rozwijała się w sposób zaskakujący ludzi na całym świcie. Był nie tylko jednym z najbogatszych, ale i najbardziej przedsiębiorczych polskich biznesmenów. Pokazywany jako przykład Polaka zdeterminowanego, myślącego szerokimi horyzontami. Szkoda człowieka, szkoda postaci, która budziła oczywiście kontrowersje, bo każdy wybitny Polak budzi kontrowersje. Ja Janka pamiętam jako człowieka uprzejmego, delikatnego w obejściu, który umiał godzić różne interesy. Jako przedsiębiorca miał przede wszystkim rozmach i determinację w dążeniu do celu. Posiadał wszystkie cechy, które Polacy chcą mieć. Ale czasami ich nie mamy. I zazdroszcząc, trochę krytykujemy.

Adrian Furgalski, ekspert od spraw transportu dla Gazeta.pl

Zobacz wideo

Poznałem go w 1999 roku. Z pierwszego spotkania zapamiętałem go jako twardego gracza. Za drugim razem spotkaliśmy się kilka lat później na uroczystościach związanych z otwarciem fragmentu autostrady A2 człowieka - i bezpośredniego, nienapuszonego, sypiącego żartami. To było zaskakujące - jest coś takiego, że ma się wewnętrzną blokadę, buduje się dystans, jeśli ktoś jest wysoko. Większość osób wyobraża sobie, że ludzie tego typu są oderwani od rzeczywistości. A to był człowiek bezpośredni, sypiący żartami, bardzo kulturalny, zwracający się do swoich pracowników po imieniu. Normalny człowiek.

Kazimierz Marcinkiewicz, były premier w TVN 24

To smutna wiadomość dla całego polskiego biznesu i Polski. Jan Kulczyk był wielkim Polakiem wolnej Polski i odcisnął swoje piętno zarówno na naszej wolności, jak i tym sukcesie, jaki przez 25 lat osiągnęliśmy. On miał niesamowicie wysublimowany smak życia. Kochał je, lubił i przekładał to na swoje sukcesy. Prawie wszystko, czego się dotknął, zamieniał w złoto. Ma już piękny pomnik. Dla mnie najpiękniejsza autostrada to autostrada Jana Kulczyka od Nowego Tomyśla do granicy niemieckiej przez lasy i pola Wielkopolski i lubuskiego. Ta autostrada jest fajnym pomnikiem tego, co pozostawił dla nas. Był wizjonerem.

Krzysztof Kalicki, prezes Deutsche Bank Polska w Radiu TOK FM

Postać nietuzinkowa. To był lider przemian. Człowiek, który zbudował imperium, a niewielu Polaków tego dokonało. Inwestował w Polsce, kiedy wygnano go z Polski działał w Afryce, otwierając nowe rynki. Z zainteresowaniem patrzyłem na jego działalność, nie tylko gospodarczą, ale i charytatywną, społeczną. Ponosimy dużą stratę jako gospodarka i społeczeństwo.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM