Agata Bielik-Robson o PiS: "Ostatnia partia inteligencka, która odgrywa rolę hamulcowego"

Bielik-Robson w wywiadzie dla "Tygodnika Powszechnego" o inteligentach w dzisiejszej polityce: - Tusk mówił, że jak ktoś ma wizję, to powinien iść do lekarza.

Filozofka w wywiadzie udzielonym "Tygodnikowi Powszechnemu" mówi o tym, że w polskiej polityce nie ma już miejsca na ludzi z wizją : - Dzisiejsze kadry Platformy i PiS-u są do siebie zastraszająco podobne. Donald Tusk mówił, że jak ktoś ma wizję, to powinien iść do lekarza - stwierdziła. Bielik-Robson zaznacza jednak, że w otoczeniu Jarosława Kaczyńskiego jest jeszcze kilku inteligentów: - Taki Ludwik Dorn już się z polityki wymiksował. Ale nie ma wątpliwości, że PiS jest ostatnią partią inteligencką - na dobre i na złe - powiedziała. Jednocześnie publicystka widzi w tym wadę Prawa i Sprawiedliwości: - Inteligencja, w swojej resztkowej formie istniejąca dziś głównie po prawej stronie, odgrywa rolę hamulcowego. Reprodukuje najgorsze stereotypy mitu romantycznego oraz szlachetczyzny - zauważyła.

"Kukiz jest nosicielem chwilowej charyzmy"

Filozofka mówiła również o masowych ruchach, które walczą z elitami, takich jak przewodzony przez Pawła Kukiza: - Przecież Kukiz to jest pospolite ruszenie, które bez stosowania zasady reprezentacji usiłuje wedrzeć się do polityki. W nowym ruchu, co wydaje mi się ciekawe, pozycja Kukiza jest bardzo słaba. Jest, jak by powiedział Weber, nosicielem chwilowej charyzmy. Może w każdej chwili zostać zakwestionowany i skompromitowany, bo się sprzedał, bo ma program, bo już bierze udział w grze politycznej. On musi wręcz mówić: nie mam programu - spostrzegła. Bielik-Robson uważa, że popularność Kukiza jest odbiciem globalnej tendencji do radykalizacji demokracji. Według publicystki żyjemy w epoce mas, które "podejrzaną czynią wszelką elitę".

Agata Bielik-Robson jest filozofką i publicystką pracującą na Wydziale Teologii Uniwersytetu w Nottingham oraz w Instytucie Filozofii i Socjologii PAN, wykłada również w Collegium Civitas.

TOK FM PREMIUM