Wódka Żytnia publikuje zdjęcie z tragicznej demonstracji "Solidarności" z podpisem "Kac Vegas". Teraz przeprasza
Grupa biegnących mężczyzn trzyma za ręce i nogi szóstą osobę. Administrator facebookowej strony wódki Żytniej Extra uznał, że zdjęcie to może ilustrować dobrą imprezę, a niesiony mężczyzna zapewne jest pijany.
Wybór zdjęcia okazał się jednak ogromnie niefortunny. Jest to bowiem fotografia wykonana 31 sierpnia 1982 roku w Lubinie, gdy w całej Polsce doszło do dramatycznych w skutkach starć z milicją. Niesiony mężczyzna to Michał Adamowicz, 28-letni elektryk z Zakładów Górniczych, który zmarł w wyniku ran postrzałowych głowy, odniesionych podczas tłumienia demonstracji przez milicję.
Fotografia śmiertelnie rannego Adamowicza została wykonana przez Krzysztofa Raczkowiaka i jest jedną z ikon stanu wojennego. Sam fotograf, na dedykowanej tym wydarzeniom stronie , pisze m.in.: "Najważniejsze zdjęcie mojego dotychczasowego życia - grupy mężczyzn niosących śmiertelnie rannego Michała Adamowicza - zrobiłem, biegnąc razem z nimi. Chwilę wcześniej sfotografowałem ludzi nachylających się nad leżącym człowiekiem, widać między nimi zakrwawioną głowę. Byłem wtedy w jakimś amoku, moja pamięć tego prawie nie zarejestrowała".
"Publikacja nie była wynikiem braku szacunku..."
Internauci natychmiast wytknęli błąd administratorom Żytniej. Wielu sugerowało powtórkę najnowszej historii Polski, inni komentowali w bardziej nieparlamentarnych słowach. Niedługo później wpis zniknął, a w jego miejsce pojawił się nowy, zawierający przeprosiny. "W imieniu zespołu Extra Żytniej najmocniej przepraszamy wszystkich, których uraziliśmy naszą publikacją. Pragniemy podkreślić, że publikacja takiej fotografii nie była wynikiem braku szacunku, a naszej nieświadomości" - czytamy.
żytnia Facebook.com/ŻytniaExtra
Dramatyczne wydarzenia 1982 roku
31 sierpnia 1982 roku, w drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, członkowie "Solidarności" zorganizowali manifestacje w całej Polsce. W wyniku działań milicji sześć osób poniosło śmierć, kilkaset zostało rannych, a około 5 tys. osób zatrzymano. Najbardziej brutalnie tłumiono demonstrację w Lubinie, gdzie od kul ZOMO zginęły trzy osoby.
W procesie dotyczącym śmierci Michała Adamowicza skazano trzech dowódców pacyfikacji. Ich wyroki zostały jednak zmniejszone na mocy amnestii i wynosiły nie więcej niż 3,5 roku więzienia. W Lubinie zginęli także 26-letni Mieczysław Poźniak i 32-letni Andrzej Trajkowski.
DOSTĘP PREMIUM
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Łotwa. Pod Rygą płonie fabryka dronów, które trafiały do Ukrainy
- Przeciwnicy Kremla znów zbiorą się w Polsce. Po zjeździe zamierzają tworzyć biura w Kijowie i Warszawie
- Biden: Jeśli Chiny zagrożą naszej suwerenności, będziemy działać, by chronić nasz kraj
- USA sprzedadzą Polsce wyrzutnie HIMARS. "Za 10 mld dolarów"
- Daniel Obajtek chwali się, że Orlen obniżył ceny diesla. "Znowu się pomylili"
- "Siła kłamstwa" na sejmowej komisji. Opozycja o Świrskim i KRRiT. "Próba represji i zastraszania"