Wódka Żytnia publikuje zdjęcie z tragicznej demonstracji "Solidarności" z podpisem "Kac Vegas". Teraz przeprasza

Na Facebooku wódki Żytniej Ekstra opublikowało zdjęcie z podpisem: "Gdy wieczór kawalerski wymknie się spod kontroli. Wina Żytniej?". Na samym zdjęciu dodano napis "KacVegas? Scenariusz pisany przez Żytnią". Zdjęcie przedstawia jednak nie pijanego, ale śmiertelnie postrzelonego podczas demonstracji 31 sierpnia 1982 roku Michała Adamowicza.

Grupa biegnących mężczyzn trzyma za ręce i nogi szóstą osobę. Administrator facebookowej strony wódki Żytniej Extra uznał, że zdjęcie to może ilustrować dobrą imprezę, a niesiony mężczyzna zapewne jest pijany.

Wybór zdjęcia okazał się jednak ogromnie niefortunny. Jest to bowiem fotografia wykonana 31 sierpnia 1982 roku w Lubinie, gdy w całej Polsce doszło do dramatycznych w skutkach starć z milicją. Niesiony mężczyzna to Michał Adamowicz, 28-letni elektryk z Zakładów Górniczych, który zmarł w wyniku ran postrzałowych głowy, odniesionych podczas tłumienia demonstracji przez milicję.

Fotografia śmiertelnie rannego Adamowicza została wykonana przez Krzysztofa Raczkowiaka i jest jedną z ikon stanu wojennego. Sam fotograf, na dedykowanej tym wydarzeniom stronie , pisze m.in.: "Najważniejsze zdjęcie mojego dotychczasowego życia - grupy mężczyzn niosących śmiertelnie rannego Michała Adamowicza - zrobiłem, biegnąc razem z nimi. Chwilę wcześniej sfotografowałem ludzi nachylających się nad leżącym człowiekiem, widać między nimi zakrwawioną głowę. Byłem wtedy w jakimś amoku, moja pamięć tego prawie nie zarejestrowała".

"Publikacja nie była wynikiem braku szacunku..."

Internauci natychmiast wytknęli błąd administratorom Żytniej. Wielu sugerowało powtórkę najnowszej historii Polski, inni komentowali w bardziej nieparlamentarnych słowach. Niedługo później wpis zniknął, a w jego miejsce pojawił się nowy, zawierający przeprosiny. "W imieniu zespołu Extra Żytniej najmocniej przepraszamy wszystkich, których uraziliśmy naszą publikacją. Pragniemy podkreślić, że publikacja takiej fotografii nie była wynikiem braku szacunku, a naszej nieświadomości" - czytamy.

żytniażytnia Facebook.com/ŻytniaExtra

Dramatyczne wydarzenia 1982 roku

31 sierpnia 1982 roku, w drugą rocznicę podpisania porozumień sierpniowych, członkowie "Solidarności" zorganizowali manifestacje w całej Polsce. W wyniku działań milicji sześć osób poniosło śmierć, kilkaset zostało rannych, a około 5 tys. osób zatrzymano. Najbardziej brutalnie tłumiono demonstrację w Lubinie, gdzie od kul ZOMO zginęły trzy osoby.

W procesie dotyczącym śmierci Michała Adamowicza skazano trzech dowódców pacyfikacji. Ich wyroki zostały jednak zmniejszone na mocy amnestii i wynosiły nie więcej niż 3,5 roku więzienia. W Lubinie zginęli także 26-letni Mieczysław Poźniak i 32-letni Andrzej Trajkowski.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM