Abp Michalik: zadaniem katechety jest budzenie dumy z bycia Polakiem i chrześcijaninem

Metropolita przemyski o tym, jaka jest rola katechetów. A jest ona poważna.

- Zadaniem katechety jest budzenie i umacnianie dumy, zarówno z faktu bycia Polakiem, jak i chrześcijaninem - napisał w liście do katechetów i duszpasterzy archidiecezji przemyskiej abp Józef Michalik.

Metropolita przemyski wskazuje w nim na najważniejsze wydarzenia zbliżającego się roku szkolnego, ,,które muszą stać się centrum zainteresowania każdego katechety, każdej, choćby najmniejszej szkoły". Pierwszym takim wydarzeniem będzie Rok Miłosierdzia, który został ogłoszony przez papieża Franciszka. Rozpocznie się on 8 grudnia br., a zakończy 20 listopada 2016 roku.

Rocznica chrztu w szkole

Drugim istotnym wydarzeniem tego roku będzie 1050. rocznica chrztu Polski. - Każda szkoła, a nawet środowiska niechrześcijańskie mogą i powinny w tym wydarzeniu odnaleźć okazję do umocnienia swojej tożsamości narodowej. Uczyńmy wszystko co możliwe, aby pogłębić duchowe znaczenie tego wydarzenia. U źródeł polskości jest wydarzenie chrztu - zauważa metropolita przemyski. - Zadaniem katechety jest budzenie i umacnianie dumy, zarówno z faktu bycia Polakiem, jak i chrześcijaninem - wskazuje.

DOSTĘP PREMIUM