"Zawsze postępowałem uczciwie" - prezes NIK odpiera oskarżenia

"Pragnę szybkiego wyjaśnienia sprawy. Dlatego jeśli Prokurator Generalny skieruje wniosek w tej sprawie do Marszałek Sejmu, wówczas sam wystąpię z prośbą o uchylenie mi immunitetu" - zapowiada prezes NIK. Krzysztof Kwiatkowski odpiera zarzuty, że w porozumieniu z Janem Burym, miał "wpływać na wyniki konkursów: na wiceszefów delegatur w Rzeszowie i Łodzi

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas "Od ponad 20 lat funkcjonuję w życiu publicznym. Zawsze postępowałem uczciwie. Wiem jak bardzo ważna jest uczciwość, bezstronność, rzetelność i prawość. To są wartości, którym jestem każdego dnia wierny" - napisał Krzysztof Kwiatkowski w specjalnym oświadczeniu.

Prezes NIK zapewnia, że "nowi dyrektorzy i wicedyrektorzy delegatur i departamentów NIK zwyciężyli w konkursach przeprowadzonych zgodnie z ustawą i wewnętrzną procedurą".

Kwiatkowski podkreślił, że zajmująca się od dwóch lat konkursami prokuratura w Katowicach, nikomu nie postawiła do tej pory zarzutów.

Ogranicza aktywność

Prezes Najwyższej Izby Kontroli zapowiedział, że sam wystąpi z wnioskiem o uchylenie immunitetu, jeśli do Sejmu trafi wniosek prokuratora generalnego.

"Szanując Najwyższą Izbę Kontroli, kierując się nadrzędnym interesem dobra publicznego, przekazałem nadzór nad wszystkimi kontrolami moim zastępcom. Postanowiłem też wyłączyć się z wszelkiej aktywności zewnętrznej, w tym także z uczestniczenia w posiedzeniach komisji sejmowych oraz z prac w Kolegium NIK, po to aby wyjaśniana przez prokuraturę sprawa i towarzysząca jej dyskusja nie rzutowały na codzienną pracę Najwyższej Izby Kontroli" - poinformował Kwiatkowski.

Według informacji portalu TVN24.pl, miał on "wpływać na wyniki konkursów na wicedyrektora delegatury Izby w Rzeszowie oraz dyrektora delegatury w Łodzi". Zgodnie z informacjami zebranymi przez dziennikarzy, chodzi m.in. o wyciek pytań z konkursu na stanowisko szefa łódzkiego NIK. Prezes NIK Kwiatkowski miał także wpływać na rozstrzygnięcie konkursu na wicedyrektora Departamentu Środowiska Izby.

DOSTĘP PREMIUM