Ochojska: Polska jest za biedna na uchodźców? UE płaci 10 tys. euro za przyjęcie każdego człowieka

- Mówimy, że jesteśmy za biedni, żeby przyjmować uchodźców, a Unia płaci za przyjęcie każdego 10 tys. euro i to jest naprawdę sporo, żeby przygotować miejsce dla takiego człowieka - przekonuje Janina Ochojska. Założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) podkreśla, że Polacy są tolerancyjni i gotowi nieść pomoc, to rząd jest nieprzygotowany.

PAH po raz kolejny apeluje o pomoc dla Syrii. Jak podaje, wsparcia potrzebuje 12,2 mln osób, bo trwający od ponad 4 lat konflikt zbrojny doprowadził do destabilizacji politycznej i gospodarczej. Ponad 11 mln Syryjczyków zmuszonych zostało do porzucenia domów.

"Warunki, w jakich żyją obecnie Syryjczycy są dramatyczne. Tam, gdzie wciąż toczą się walki, brakuje wszystkiego - żywności, wody, lekarstw, elektryczności, schronienia. Ludzie boją się o swoje życie i życie swoich dzieci, dlatego decydują się na ucieczkę z domów i poszukiwanie bezpiecznego schronienia" - przypomina PAH.

Założycielska PAH, Janina Ochojska, zwróciła uwagę, że tocząca się obecnie w Polsce dyskusji na temat przyjęcia uchodźców, to tylko niepotrzebna strata czasu. - Już powinniśmy przygotowywać ośrodki dla uchodźców i wprowadzać programy integracyjne - powiedziała w TVN24 Ochojska.

Zwróciła też uwagę, że PAH od lat w Polsce działa na rzecz integracji uchodźców, co przynosi bardzo dobre efekty, szczególnie, gdy mieszkańcy są odpowiednio przygotowani do przyjęcia kogoś o innej religii i kulturze. - Widać, że to jest możliwe, ale to jest praca u podstaw. Ośrodki i procedury nie wystarczą - wyjaśniła.

Polski nie stać? To argument chybiony

W debacie na temat uchodźców pada argument finansowy, że Polski nie stać na przyjęci dużej liczby Syryjczyków. Ochojska przypomniała, że to argument chybiony. - Nie zapomnijmy jednego: mówimy, że jesteśmy za biedni, żeby przyjmować uchodźców, a Unia Europejska płaci za przyjęcie każdego uchodźcy 10 tys. euro i to jest naprawdę sporo, żeby przygotować miejsce dla takiego człowieka - mówiła Ochojska. - Nie skarżymy się tak aż mocno i nie mówmy, że nasz kraj nie jest w stanie ich przyjąć. Jej zdaniem, to rząd jest nieprzygotowany.

"Porażka świata w sprawie uchodźców w Syrii"

Komisja śledcza ONZ ds. zbrodni wojennych w Syrii podała, że w Morzu Śródziemnym podczas przeprawy do Europy od wybuchu syryjskiej wojny domowej w 2011 r. - utonęło ponad 2 tys. Syryjczyków.

"Porażka świata w kwestii ochrony syryjskich uchodźców obecnie przekształca się w kryzys na południu Europy" - głosi raport ONZ, odnosząc się do napływu uchodźców. W raporcie mowa jest o tym, że zwalczające się strony syryjskiej wojny stosują taktykę polegającą np. na okrążaniu zamieszkanych obszarów, przez co otoczona ludność głoduje, cierpi na chroniczne choroby i niedożywienie.

W wojnie domowej zginęło już 240 tys. ludzi

Szef komisji Paulo Sergio Pinheiro podkreślił, że uwikłani w syryjski konflikt cywile "doświadczają niewyobrażalnych cierpień, podczas gdy świat jest tego świadkiem".

Według Syryjskiego Obserwatorium Praw Człowieka - organizacji z siedzibą w Wielkiej Brytanii, dysponującej siecią informatorów w Syrii - w wojnie domowej w tym kraju zginęło już 240 tys. ludzi.

Podczas niedawnej wizyty w Berlinie Andrzej Duda użył argumentu, że Polska nie jest wstanie przyjąć większej niż zadeklarowana liczby uchodźców, bo "w obliczu wojny na Ukrainie tysiące obywateli Ukrainy przekroczyło naszą granicę i ubiega się dziś o pobyt w Polsce". Jednak tych danych nie potwierdził szef urzędu do spraw uchodźców .

W związku z dramatyczną sytuacją w Syrii PAH apeluje o solidarne wsparcie dla jej mieszkańców. Pieniądze można wpłacać na konto: BPH 91 1060 0076 0000 3310 0015 4960 z dopiskiem "Syria", on-line przez stronę: www.pah.org.pl/wspieraj-nas lub dołączając do Klubu PAH SOS: www.pah.org.pl/klub (członkiem klubu staje się osoba, która zadeklaruje, że przez rok na cele PAH będzie wpłacać, miesięcznie co najmniej 10 zł).

TOK FM PREMIUM