Chrabota: Nawet gdybym żył w biedzie, wystarczyłoby przesłanie Chrystusa. Oni są przybyszami, a my musimy ich przyjąć

Szef "Rzeczpospolitej" apeluje, o wsparcie dla uchodźców. Zestawienie słów papieża i polskich hierarchów z postawą - wyrażaną w sondażach - Polaków nie napawa optymizmem. "Uchodźców się boimy. Nie chcemy ich przyjmować. To stanowisko ponad 60 procent Polaków. Nie chcemy ich w naszych domach, przez co należy rozumieć nie tylko nasze mieszkania, ale również wspólny dom, Polskę" - ocenił Bogusław Chrabota.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Według sondażu "Rzeczpospolitej", 61 proc. pytanych nie przyjęłoby uchodźcy do swojego domu. 37 proc. uważa, że nasz kraj powinien przyjąć "część uchodźców".

Zdaniem Bogusława Chraboty, zestawienie tych wyników z cytowanymi przez polskich hierarchów Kościoła katolickiego słowami Chrystusa "Byłem przybyszem i przyjęliście mnie", każe postawić kilka ważnych pytań.

"Czyżbyśmy byli inni niż tak wielu Europejczyków, którzy nie tylko spieszą z deklaracjami wsparcia, ale na dodatek rozumieją, że w tej sprawie nie ma innego rozwiązania? Oni już tu są. Wysłanie ich do Syrii, Erytrei czy na Madagaskar nie wchodzi w grę. Czyżbyśmy zdążyli zapomnieć, że sami jesteśmy narodem uchodźców, nad którym przez stulecia litowali się inni? Czyżbyśmy byli tak biedni, że ów kęs chleba dla potrzebujących jest dla nas nie do wyobrażenia?" - pyta więc redaktor naczelny "Rzeczpospolitej".

Oczywiście znalezienie odpowiedzi nie jest łatwe. Chrabota odpowiada we własnym imieniu. "Jako obywatel tej zamożniejszej i spokojnej części świata mam poczucie obowiązku. Ale nawet gdybym żył w biedzie na przedmieściach Kalkuty czy Durbanu, wystarczyłoby przesłanie Chrystusa: "Byłem przybyszem i przyjęliście mnie". Oni są przybyszami, a my musimy ich przyjąć. Ani mniej, ani więcej" - ocenił szef "Rzeczpospolitej".

 

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

TOK FM PREMIUM