"Lepszej szansy niż uchodźcy, by się zacząć wyrywać z dzikości, w najbliższym czasie nie będzie"

"Kościół wezwał, aby każda parafia przyjęła jedną rodzinę uchodźców. Myślę, że będziemy ten apel długo pamiętali. Zwłaszcza że ostro kontrastuje z zachowaniem większości rządów i dużej części nominalnie chrześcijańskich społeczeństw" - ocenia Jacek Żakowski. Zdaniem publicysty "Polityki", uchodźcy "są szansą dla całej Europy na powrót do humanitarnych, chrześcijańskich, wspólnotowych wartości".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Żakowski ocenia, że dla Polaków kryzys imigrancki, to "szansa szczególna". "Bo my mamy wyjątkowy kłopot, by sprostać pięknym ideom, które obficie głosimy. A może już lepszej szansy, by się zacząć wyrywać z dzikości, w najbliższym czasie nie będzie" - napisał na blogu.

Publicysta uważa, że nie tylko Kościół powinien angażować w pomoc uchodźcom.

"Egipski miliarder chce uchodźcom kupić grecką wyspę i stworzyć im tam coś w rodzaju luksusowego azylu - łącznie z uniwersytetem. Na aż taką szczodrość polskich bogaczy nie mamy co liczyć, ale chyba już jesteśmy na takim etapie, że niektórzy mogą coś zrobić. Czy np. potężny polski przemysł odzieżowy, który sporo rzeczy szyje w krajach muzułmańskich, nie może wygrzebać nadwyżek, żeby ubrać naszych gości na zimę? Bo raczej nie przywiozą ze sobą kufrów ciepłych ubrań. Czy polscy producenci żywności, którzy eksportują nie tylko do Europy, ale też do Azji i Afryki, nie mogliby się zmobilizować i zobowiązać się, że dostarczą żywność dla przyjętych przez parafie rodzin? Czy producenci i importerzy artykułów szkolnych nie mogą się porozumieć i zapewnić wyprawek dzieciom, które przyjadą? Czy wreszcie organizacje pracodawców nie mogą się porozumieć i zapewnić chociażby przez rok po jednym miejscu pracy na rodzinę? - pyta Jacek Żakowski.

 

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

TOK FM PREMIUM