Sierakowski o uchodźcach: Możemy mówić, że Polska nie miała kolonii. Ale bardzo chciała je mieć

- Jeśli mamy kryzys uchodźców, Europa musi brać za to odpowiedzialność - przekonywał w Poranku Radia TOK FM Sławomir Sierakowski z Krytyki Politycznej. Wskazywał, że od odpowiedzialności nie powinna uchylać się nie tylko Polska, ale przede wszystkim USA i Rosja. O nich w kontekście pomocy uchodźcom mówi się niewiele.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasSławomir Sierakowski wskazywał w Poranku Radia TOK FM, że dzisiejsza sytuacja w Afryce i na Bliskim Wschodzie jest konsekwencją epoki kolonialnej. Publicysta tłumaczył, że Afryka uległa przez Europejczyków depopulacji, a pozostali jej mieszkańcy byli traktowani "niewiele lepiej niż Żydzi przez Niemców". A na koniec pozostawiono Afrykańczyków samym sobie. - Przed nadejściem Europejczyków ten kontynent był ustabilizowany. Nie było tam koła, nie było pisma, ale ludzie żyli i się nie mordowali. Dziś są skazani na konflikty - mówił.

Co z Rosją i USA?

- Jeśli więc mamy kryzys uchodźców, Europa musi brać za to odpowiedzialność - zaznaczył Sierakowski. - Polska może opowiadać, że nie miała kolonii. Ale bardzo chciała je mieć. I nie miała nie dlatego, że nie chciała, ale dlatego, że nie mogła - mówił socjolog, dodając, że de facto Polska miała kolonie na Wschodzie. Zaznaczył też, że jeśli Polska chce solidarności Europy Zachodniej czy Południowej w kwestii ukraińskiej, to musi taką samą solidarność przejawiać wobec Południa.

Sierakowski ostro skrytykował też postawę Amerykanów i Rosjan, którzy mieli spory wpływ na sytuację w regionie. - Oba kraje w ogóle nie były objęte kwestią uchodźców. Amerykanom towarzyszy błogosławieństwo oceanu. A Rosja do dziś nie funkcjonuje w temacie przyjmowania kogokolwiek - wskazywał.

Pod naszymi tekstami o uchodźcach pojawiała się zatrważająca liczba komentarzy, które nawoływały do przestępstw, zawierały treści rasistowskie i ksenofobiczne. Nie chcemy ich pokazywać. Nie godzimy się na naruszanie godności innych ludzi na naszym forum. Dlatego zdecydowaliśmy, że wyłączymy możliwość komentowania pod naszymi tekstami o uchodźcach. Będziemy też zgłaszać do prokuratury przypadki nawoływania do nienawiści na tle rasowym i religijnym.

TOK FM PREMIUM