"PiS chce wprowadzić autokrację!". "Nie, chce wzmocnić demokrację". Ostre starcie prof. Płatek i rzeczniczki PiS

Monika Płatek przestrzegała w Poranku Radia TOK FM przed pomysłami PiS na konstytucję. - To system, który zagraża systemowi trójpodziału władz. Idzie w kierunku systemu autokratycznego, gdzie mamy jednego wodza, przywódcę - mówiła. - Absolutnie się z tym nie zgadzam - protestowała Elżbieta Witek, rzeczniczka PiS.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nasW Poranku Radia TOK FM doszło do starcia prof. Moniki Płatek, karnistki i kandydatki Zjednoczonej Lewicy do Senatu, oraz Elżbiety Witek, rzeczniczki PiS.

Co złego w konstytucji PiS

Płatek ostro krytykowała pomysły PiS na zmianę konstytucji. Jej zdaniem partia Jarosława Kaczyńskiego chce:

- wprowadzić system prezydencki,

- usunąć przepisy zabraniające dyskryminację różnych grup społecznych,

- uniemożliwić zrównanie praw osób pozostających w związkach małżeńskich i poza nimi,

- eliminację systemu trójpodziału władzy.

Witek: PiS chce wzmocnić demokrację

- Jestem zdziwiona tym, co pani profesor mówi. Te zarzuty są nieuprawnione - odpierała Witek. I przekonywała, że PiS wyszedł z projektem "pakietu demokratycznego", który "zaprzecza" temu, co mówi Płatek. Witek wyliczała:

- zwiększenie uprawnień obywateli przez brak możliwości odrzucenia obywatelskich projektów ustaw w Sejmie już w pierwszym czytaniu (zazwyczaj w komisjach),

- zwiększenie siły opozycji poprzez organizacje cyklicznych spotkań z premierem na wzór brytyjski.

Jednak prof. Płatek to nie przekonało. Przypomniała pomysł PiS stworzenia specjalnego sądu, którego skład miałby być ustalany przez prezydenta. Organ ten mógłby, jak relacjonowała Płatek, "robić nadzwyczajne apelacje i zmieniać wyroki, jeśli uzna je za niesprawiedliwe". Karnistka powtórzyła, że to zaprzecza zasadzie trójpodziału władzy i powtórzyła zarzuty dotyczące autorytartzmu wynikającego z ustroju prezydenckiego.

Wszystkie projekty PiS

- Absolutnie się z tym nie zgadzam. Nie wiem, skąd pani ma takie informacje - zdenerwowała się Witek. - Wydrukowałam i przeczytałam państwa projekt - odparła Płatek. - Chyba niezbyt dokładnie - zripostowała Witek.

Rzeczniczka PiS tłumaczyła, że obecnie PiS nie ma jednego, wiążącego projektu nowej konstytucji, a jedynie kilka luźnych pomysłów. - Pani profesor czyta fragmenty nie wiem skąd, projektów jest wiele. Żadne zmiany nie dokonają się bez szerokich konsultacji i ogólnonarodowej zgody - podkreśliła.

Stworzonego przez PiS projektu konstytucji z 2010 roku, na który powoływała się prof. Płatek, nie można już znaleźć na stronach internetowych partii. Pisaliśmy jednak o tym projekcie, przedstawiając jego główne założenia .

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM