"Ktoś, kto stale żyje w grzechu ciężkim, nie może przystępować do komunii"

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego abp Światosław Szewczuk nie ma wątpliwości, że rozwodnicy nie powinni przystępować do komunii świętej. Bo ?w myśl nauczania apostołów i tradycji Kościoła, gdy ktoś przystępuje do komunii w stanie grzechu ciężkiego, jeszcze bardziej pogarsza swą sytuację, popełnia bowiem nowy grzech, tym razem świętokradztwa.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas "Całkowicie jednoznacznie mówimy, że ci, którzy żyją w stanie grzechu ciężkiego, czy to jako rozwiedzeni i którzy powtórnie zawarli związek małżeński, czy z jakiegokolwiek innego powodu złamali przykazania Boże i nauczanie Kościoła, nie mogą przystępować do komunii świętej" - mówił, w rozmowie z Radiem Watykańskim, arcybiskup większy kijowsko-halicki Światosław Szewczuk.

Zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego bierze udział w poświęconym rodzinie synodzie.

"Gdy Kościół mówi, że ktoś jest w stanie grzechu ciężkiego i nie może być dopuszczony do komunii świętej, to nikogo nie dyskryminuje ani nie poniża, ale przeciwnie - tego rodzaju nauczanie Kościoła oznacza wielką ochronę i macierzyńską pomoc okazywaną tym ludziom" - stwierdził arcybiskup.

Zgodnie z nauczaniem

Jak podkreślił abp Światosław Szewczuk, "w myśl nauczania apostołów i tradycji Kościoła, gdy ktoś przystępuje do komunii w stanie grzechu ciężkiego, jeszcze bardziej pogarsza swą sytuację, popełnia bowiem nowy grzech, tym razem świętokradztwa".

Zaznaczył, że na synodzie biskupi zastanawiali się nad tym, jak pomóc tym ludziom, którzy żyją w stanie takiego ciężkiego grzechu i jak wyjść z niego oraz jak wygląda "droga pokuty", którą "Kościół może poprowadzić tych ludzi do nawrócenia, pokuty a w efekcie umożliwić im poprawę".

"Bo tylko w tych warunkach człowiek może wyleczyć się z grzechu ciężkiego" - wyjaśnił zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego.

Wśród biskupów uczestniczących w synodzie są też bardziej liberalni, którzy chcieliby odejścia od zakazu dotyczącego rozwodników żyjących w nowych związkach. Sam papież Franciszek wzywa do rozmowy na ten temat, choć jednoznacznie nie opowiedział się po żadnej stronie sporu.

Synod potrwa do najbliższej niedzieli - 25 października.

DOSTĘP PREMIUM