Baczyński: Kaczyński Naczelnikiem Państwa. Ale pora się otrząsnąć, PiS poparło 20 proc. Polaków

Miażdżąca przewaga PiS i sejmowa większość to zaledwie poparcie 20 proc. Polaków - zauważa w ?Polityce? Jerzy Baczyński. I zaznacza, by mimo bezprecedensowego sukcesu, otoczenie PiS nie wpadało w euforię.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas "Skala zwycięstwa PiS nie ma precedensu w naszej 25-letniej demokracji" - pisze w powyborczym komentarzu w "Polityce" Jerzy Baczyński, redaktor naczelny tygodnika.

Mistyczny PiS

"Jarosław Kaczyński, główny autor tego sukcesu, staje się faktycznym Naczelnikiem Państwa, ma wszystkie instrumenty polityczne, aby narzucić państwu swoją wolę" - przyznaje Baczyński. Po chwili dodaje jednak, że "miażdżąca" przewaga PiS wynika z poparcia zaledwie 20 proc. uprawnionych do głosowania.

"Nie chodzi o arytmetyczne triki, którymi można osłabiać wymowę każdego demokratycznego głosowania, ale jednak o pewne powściągnięcie, choćby za parę dni, euforycznego poczucia, że oto Naród powierzył los Polaków w ręce najgodniejszych" - wyjaśnia publicysta.

"PiS ma skłonność do mistycznego traktowania swojej misji i wreszcie pora byłaby się z tego otrząsnąć" - podkreśla naczelny "Polityki".

Działacze stratują Kaczyńskiego?

Baczyński pisze, że PiS należy się kredyt nadziei, ale "jest to nadzieja bez wiary". I przypomina, że "panikarze" obawiających się kadrowych czystek, inwigilacji mediów i opozycji, zastraszania, kompromitowania i pomawiania przeciwników, dostali "uroczyste słowo samego prezesa", że odwetu nie będzie.

Publicysta zauważa jednak, że za plecami prezesa PiS stoją tysiące partyjnych działaczy utrzymywanych w poczuciu krzywdy i niesprawiedliwości. I jeśli Kaczyński będzie za wszelką cenę próbował ich powstrzymać, sam może zostać stratowany.

Baczyński zaznacza, że zdaniem wielu PiS się zmieniło i nie powtórzą się "ekscesy pierwszej IV RP". "Oby" - kwituje.

Cały komentarz w najnowszej "Polityce" >>>

O przywódcy PiS-u przeczytamy w książce "Jarosław. Tajemnice Kaczyńskiego. Portret niepolityczny" >>

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM