"Gowin przegrał z Macierewiczem przez caracale"

Wg informacji "Rz", to nie Jarosław Gowin stanie na czele MON. Polityków PiS miały oburzyć zbyt łagodne, ich zdaniem, wypowiedzi Gowina na temat przetargu na śmigłowce dla polskiej armii. "Według naszych informacji wypowiedź Gowina wykorzystał Antoni Macierewicz. To on przekonał czołowych polityków PiS, na czele z Kaczyńskim, że Gowin nie powinien zostać ministrem" - informuje "Rzeczpospolita".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Kandydaturę Jarosława Gowina zgłosiła w kampanii Beata Szydło. Zapewniała, że to właśnie były minister sprawiedliwości w rządzie Donalda Tuska, ma najlepsze kompetencje, by stanąć na czele MON. Zapowiedź nominacji dla Gowina była, reakcją na wzrost aktywności Antoniego Macierewicza, który na spotkaniach z wyborcami wrócił do dobrze znanych spekulacji na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej.

"Ale dziś, po wyborach, wszystko wskazuje na to, że to jednak Macierewicz pokieruje za kilka tygodni polską armią. Powodów jest kilka. Gowin zaszkodził sobie u szefostwa PiS wypowiedziami dotyczącymi swych ministerialnych planów. Według naszych rozmówców chodzi m.in. o wypowiedź dotyczącą finalizowanego przetargu na śmigłowce dla armii. Rząd PO wybrał do ostatecznych negocjacji Caracala produkcji francuskiego koncernu Airbus Helicopters. Politycy PiS krytykowali tę decyzję. W kampanii Macierewicz zapowiadał nawet, że w razie zwycięstwa rząd PiS się z niej wycofa" - napisał Andrzej Stankiewicz w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej".

Nominację dla Gowina miała ostatecznie przekreślić jego powyborcza wypowiedź na temat caracali. Jak relacjonuje dziennikarz "Rz", w PiS uznano, że kandydat na szefa MON "jest skłonny dogadać się z Francuzami".

"Według naszych informacji wypowiedź Gowina wykorzystał Antoni Macierewicz, który od wyborów intensywnie lobbował, by zająć posadę szefa MON. To on przekonał czołowych polityków PiS, na czele z Kaczyńskim, że Gowin nie powinien zostać ministrem" - informuje "Rz".

Jednak nie oznacza to, że były minister w rządzie Tuska nie dostanie stanowiska w gabinecie Beaty Szydło. Wg informacji Andrzeja Stankiewicza, Gowin ma szanse na fotel ministra nauki i szkolnictwa wyższego. Nie można wykluczyć, że do stanie też stanowisko wicepremiera w rządzie Prawa i Sprawiedliwości.

TOK FM PREMIUM