Jak NAPRAWDĘ wyglądało piękno przez dekady? Polka pokazała, jak wyglądały kobiety na początku XX wieku [WIDEO]

Nie wystylizowane bogaczki, a kobiety z fabryk i kuchni. Autorka bloga o historii mody zrobiła (chyba) najbardziej feministyczną wersję filmu ?100 lat piękna?. Choć pokazuje tylko 40 lat.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Znacie filmiki "100 lat piękna" pokazujące jak zmieniała się moda na przestrzeni lat w różnych krajach? Wariacji dorobił się niemal każdy kraj i oglądaliśmy modnisie z poszczególnych dekad - koronki, stylowe płaszcze, piękne suknie... - Zawsze bardzo mnie bolało stereotypowe ujęcie tematu i od dawna planowałam własną wersję - pisze autorka bloga Domowa Kostiumologia .

Zrobiła nową wersję. - Na początku chciałam po prostu zrobić porównanie stereotypowych, popkulturowych wyobrażeń na temat kanonów piękna w danej dekadzie, z tym, co naprawdę wówczas noszono. Ale w trakcie zbierania materiałów i szukania inspiracji zdałam sobie sprawę, że jest coś innego co działa mi na nerwy - fakt, że wszystkie te filmiki skupiają się na ideałach, a nikt jeszcze nie sięgnął do rzeczywistości - pisze autorka na blogu.

Stąd w filmie pojawiają się obok gwiazd filmowych służące, ubogie pracownice fabryk, kobiety wyniszczone kryzysem lat 30. i sanitariuszki, które opiekowały się rannymi podczas II wojny światowej, które nie były wystarczająco "ładne" i "spektakularne", by załapać się do wyśrubowanych kanonów piękna. Kobiety nigdy nie są takie same.

Zobaczcie sami.

 

TOK FM PREMIUM