"Tusk broni PO przed Schetyną. Stawia na Siemoniaka"

"Gdy pod koniec 2013 r. Tusk przypieczętował marginalizację Schetyny, usuwając go z zarządu partii, zgłosił Siemoniaka w pakiecie kandydatów na miejsce po nim i jego ludziach" - przypomina Andrzej Stankiewicz, sugerując, że Tomasz Siemoniak jest kandydatem Donalda Tuska na szefa PO. Tusk chce kandydata, który powstrzyma Grzegorza Schetynę przed przejęciem władzy w Platformie.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Ewa Kopacz na czele rządu I PO to był pomysł Donalda Tuska, odchodzącego do Brukseli. Szef Rady Europejskiej postawił na jednego z najbardziej lojalnych współpracowników.

Jak informuje "Rzeczpospolita", Tusk do końca miał decydujący wpływ na decyzje premier. Według Andrzeja Stankiewicza, "do końca namawiał Kopacz do startu przeciw Neumannowi, co skończyło się dla niej katastrofą". Szefowa rządu przegrała z wiceministrem zdrowia 22 głosami.

"W PO żywe są spekulacje, że Tusk też już postawił na Kopacz krzyżyk. Namawiając ją do starcia o szefostwo klubu w tak niepewnej sytuacji wewnętrznej, miał grać na jej porażkę. Czemu? - Żeby po porażce się wycofała, a on mógł wystawić Schetynie silniejszego przeciwnika w wyborach" - napisał publicysta "Rzeczpospolitej".

Rosnąca siła Schetyny nie podoba się Tuskowi, który przecież jest autorem scenariusza marginalizacji byłego wieloletniego sekretarza generalnego PO.

Wg informacji "Rz", Donald Tusk widzi w Siemoniaki mocnego rywala dla Schetyny. "W PO nikt nie ma wątpliwości, że Tusk zrobi wszystko, żeby Platforma nie wpadła w ręce Schetyny. Pikanterii temu współzawodnictwu dodawałby fakt, że Schetyna i Siemoniak przez lata blisko współpracowali. Gdy ten pierwszy był wicepremierem i szefem MSWiA w pierwszym rządzie Tuska, powołał Siemoniaka na swego zastępcę. Gdy pod koniec 2013 r. Tusk przypieczętował marginalizację Schetyny, usuwając go z zarządu partii, zgłosił Siemoniaka w pakiecie kandydatów na miejsce po nim i jego ludziach" - przypomnina Andrzej Stankiewicz.

Decyzją Rady Krajowej PO, termin zgłaszania kandydatów na szefa PO upłynie 30 listopada. Głosowanie korespondencyjne zacznie się tuż przed Bożym Narodzeniem - 21 grudnia.

TOK FM PREMIUM