Balcerowicz wzywa do obrony wolności: PiS proponuje model państwa niepraworządnego

"Politycy partii rządzącej stawiają się ponad prawem. Wyłania się model państwa niepraworządnego. Czyli takiego, w którym władza może zrobić oponentom wszystko, czasami uciekając się do naciąganych zarzutów kryminalnych" - diagnozuje prof. Leszek Balcerowicz. Wg byłego wicepremiera i ministra finansów, czas pokazać rządzącym, że Polacy chcą innego państwa. "Przed nami wielki sprawdzian" - mówi w "Newsweeku".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Prof. Leszek Balcerowicz nie ma wątpliwości, że czas bić na alarm. Bo pierwsze tygodnie rządów Prawa i Sprawiedliwości pokazały, że rządzący

chcą zmiany ustroju, "o którym marzyła większość Polaków w czasach PRL".

"Paraliżowania Trybunału Konstytucyjnego czy ułaskawienie przez prezydenta Andrzeja Dudę Mariusza Kamińskiego to jaskrawe sygnały, że politycy partii rządzącej stawiają się ponad prawem, że chcą zastępować sąd. Gdyby dodać do tego skupienie całej władzy nad służbami specjalnymi, to wyłania się model państwa niepraworządnego. Czyli takiego, w którym władza może zrobić oponentom wszystko, czasami uciekając się do naciąganych zarzutów kryminalnych" - mówi w rozmowie z "Newsweekiem" były wicepremier, minister finansów i szef NBP.

Czas wyzwań

Zdaniem prof. Balcerowicza, zapowiedzią problemów jest m.in. mianowanie Antoniego Macierewicza na stanowisko ministra obrony. Bo jak ocenia twórca polskiej reformy gospodarczej, "nie jest to człowiek zrównoważony".

"Pisowskie rządy, psując wizerunek Polski wśród naszych sojuszników, oddalają perspektywę uzyskania baz NATO, co jest potrzebne dla naszego bezpieczeństwa" - uważa Balcerowicz.

Wg ekonomisty, choć od wyborów minęło niewiele ponad miesiąc, już przyszedł czas na protest.

"My, którzy czujemy się obywatelami, a nie wyznawcami jednej, pseudonarodowej doktryny, mamy wystarczające powody, aby przestać narzekać i zacząć działać w obronie wolności i państwa prawa. Najlepsza obroną jest ofensywa. Przed nami wielki sprawdzian, który pokaże, ile jest społeczeństwa obywatelskiego w polskim społeczeństwie" - stwierdził prof. Balcerowicz w rozmowie z "Newsweekiem".

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM