Dziewczęta rzadziej rezygnują z alkoholu. Piją niczym chłopcy

W ciągu ostatniego miesiąca w Polsce po alkohol sięgnęła połowa chłopców i 47 proc. dziewczynek w wieku 15-16 lat - wynika z badań European School Survey Project on Alcohol and Drugs. Jak przypomina "DGP", cztery lata temu, różnica była "znacznie większa: do picia przyznało się 62 proc. chłopców i 53 proc. dziewczynek".

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas W badaniu wzięły udział osoby w wieku 15-16 lat.

Wzrost liczby pijących nastolatek, to zdaniem części ekspertów, wynik zmian mentalności. "Nastała bowiem moda na dobrze ułożonych chłopców i niegrzeczne dziewczyny. Inni z kolei za całą sytuację obarczają winą rozpady rodzin" - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Co decyduje o tym, że alkohol jest tak popularny wśród polskiej młodzieży? "Przede wszystkim dostępność: zarówno cenowa, jak i fizyczna. Częściowo jest to efekt relatywnego wzrostu siły nabywczej pensji rodziców uczniów. Obecnie przeciętne wynagrodzenie starcza na zakup 175 butelek wódki, czyli dwa razy więcej niż w 2001 r. Także dlatego 34 proc. młodzieży deklaruje, że piwo, wódkę czy wino można łatwo zdobyć" - wynika z badań publikowanych przez "DGP".

"Polska stała się bardziej browarna niż solidarna" - Episkopat apeluje o całkowity zakaz reklamowania alkoholu

TOK FM PREMIUM