"Demokracja jest słabsza niż dyktatura. Zapomnieliśmy, że trzeba się o nią troszczyć"

- Nie jesteśmy tylko grupą ludzi, którzy lubią chodzić razem na spacery razem - mówił Mateusz Kijowski, pytany o kolejne manifestacje organizowane przez KOD. Jak mówił w TOK FM, komitet będzie chciał "formułować jasny przekaż na temat tego, co robi władza". Ale nie chce się ograniczać do organizowania demonstracji. - Najważniejszy jest element edukacyjny.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas Zaczęło się od demonstracji, w której uczestniczyło kilka-kilkanaście osób. W sobotę na manifestację zorganizowaną przez Komitet Obrony Demokracji przyszło co najmniej kilkanaście tysięcy osób.

To sukces, ale jak podkreśla jeden z twórców i liderów KOD, organizacja nie chce skupiać się wyłącznie na organizacji kolejnych demonstracji.

Komitet chce postawić na edukację. - Praktycznie od początku naszej wolności w 1989 roku uznaliśmy, że wszystko już mamy. A okazuje się, że demokracja jest bardzo delikatnym tworem. Trzeba jej pilnować, pielęgnować ją, troszczyć się o nią. Zapomnieliśmy o tym - ocenił Kijowski w "Poranku Radia TOK FM".

Dlatego wg lidera KOD, trzeba rozmawiać o tym, czym jest demokracja, "rozmowa, szukanie rozwiązań". - Demokracja z natury rzeczy jest dużo słabsza niż dyktatura. Bardzo łatwo przeradza się najpierw w dyktaturę większości, a potem po prostu w dyktaturę.

DOSTĘP PREMIUM