Prokuratura wszczyna śledztwo ws. nieopublikowania wyroku TK. Mucha zaskoczona

- To jest dobra, ale i zaskakująca decyzja. Wpisuje się w ciąg decyzji podejmowanych przez instytucje i osoby, które pokazują, że nasze społeczeństwo obywatelskie reaguje na to, co się dzieje - mówi TOK FM Joanna Mucha.

Jest śledztwo Prokuratury Okręgowej w Warszawie w sprawie nieopublikowania wyroku Trybunału Konstytucyjnego z dnia 3 grudnia. Śledczy będą badać, czy działano na szkodę interesu publicznego zaniechując niezwłocznego ogłoszenia wyroku.

Zdaniem posłanki Platformy Obywatelskiej, Joanny Muchy, tak szybkie wszczęcie śledztwa może zaskakiwać, ale wplata się w cykl działań wyrażających obywatelski sprzeciw wobec łamania prawa . - To jest dobra, ale i zaskakująca decyzja. Wpisuje się w ciąg decyzji podejmowanych przez instytucje i osoby, które pokazują, że nasze społeczeństwo obywatelskie reaguje na to, co się dzieje - mówi TOK FM Joanna Mucha.

Jako jeden z przykładów podaje dzisiejszą uchwałę Wydziału Prawa i Administracji w Warszawie. Rada Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego zaapelowała do prezydenta i parlamentu o zakończenie sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego. - Ale jest i wiele innych tego typu decyzji, które pokazują obywatelski sprzeciw wobec łamania prawa i łamania konstytucji. To jest dobry sygnał - sygnał, że ludzie się nie boją. Że będą podejmowali decyzje i działania w obronie obowiązującego prawa i obowiązujących reguł - dodaje J. Mucha.

DOSTĘP PREMIUM