PiS potknęło się na ustawie o finansowaniu mediów. Plan A i plan B są złe. A czas nagli

Powszechna opłata audiowizualna ma zastąpić abonament , którego wielu Polaków nie płaci. PiS, które forsuje zmiany, ma problem ze znalezieniem sposoby na ściągnięcie tej opłaty.?Gazeta Wyborcza?.

Szykują się zmiany w mediach publicznych. Za ich koordynację i wprowadzenie ma odpowiadać Krzysztof Czabański.

Reforma ma dotyczyć zmiany mediów "publicznych" na "narodowe", co może wiązać się z gruntowną wymianą kadr. Od kilku tygodni przewijają się nazwiska kandydatów na najwyższe stanowiska w TVP. Chodzi m.in. o Jacka Kurskiego, Katarzynę Hejke czy Dorotę Gawryluk.

Karuzela z nazwiskami to tylko jedna strona medalu.

Drugą sprawą jest kwestia finansowania mediów publicznych. Polacy uchylają się od płacenia abonamentu radiowo-telewizyjnego i choć w ostatnich latach jego ściągalność miała się poprawić, to i tak to za mało. Wczoraj gruchnęła wieść, że na media "narodowe" miałyby płacić media prywatne.

PiS zapowiedziało wprowadzenie powszechnej i obowiązkowej opłaty audiowizualnej. Co miesiąc każde gospodarstwo domowe miałoby płacić miesięcznie 10 zł, bez względu na to, czy ma telewizor lub odbiornik radiowy.

I tu pojawia się problem - nie przemyślano sposobu ściągania daniny .

Jak pisze "Gazeta Wyborcza" wersja, że opłata będzie ściągana z PIT-em, byłaby dobra, gdyby nie to, że podatku nie płacą rolnicy, a to oni dotychczas najbardziej gorliwie płacili abonament.

Co jeśli nie PIT? Moglibyśmy wzorować się na Czechach, którzy opłatę za media płacą z rachunkiem za prąd. Tu też jest problem, bo Polacy korzystają z różnych i prywatnych dostawców prądu. - To dodatkowe koszty. Poza tym na taki sposób ściągania abonamentu musiałaby zgodzić się Komisja Europejska. A konfrontacji z nią PiS nie chce - mówi rozmówca "GW". Poza tym to wydłuży proces.

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM