O 1.30 w nocy ludzie Macierewicza weszli do Centrum Kontrwywiadu NATO. A Sojusz odpowiada [CO WIEMY]

Dorobiony klucz i asysta Żandarmerii Wojskowej. Dziś w środku nocy do pomieszczeń nowej placówki NATO w Warszawie weszli ludzie z ministerstwa Antoniego Macierewicza. NATO odpowiada: "To sprawa polskich władz". Co wiemy o incydencie?

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas1. Najście w środku nocy

Szef SKW Piotr Bączek i dyrektor gabinetu szefa MON Bartłomiej Misiewicz zjawili się w Centrum Kontrwywiadu NATO o godzinie 1.30 w nocy. Asystowała im Żandarmeria Wojskowa. Do wejścia do budynku użyli dorobionego klucza - podał Wojciech Czuchnowski z Wyborcza.pl, który jako pierwszy poinformował o zdarzeniu.

2. Dyrektor Centrum nie wpuszczony do środka

Bączak i Misiewicz mieli odesłać oficera dyżurnego Centrum do domu wraz z dokumentem o przeniesieniu go do rezerwy kadrowej. Zakazano mu informować o zdarzeniu szefa jednostki, Krzysztofa Duszę.

Dziś Dusza relacjonował przebieg nocnych wydarzeń w Radiu Zet: - Bączek zażądał od żandarmerii wojskowej otworzenia pomieszczeń, które należą do personelu międzynarodowego, m.in. personelu słowackiego. Żandarmeria odmówiła działań, ponieważ słusznie uznała, że są one bezprawne. Gdy Dusza przybył na miejsce pół godziny później, politycy mieli odmówić mu wejścia. Wezwał policję, ale ta "uznała, że to przekracza ich możliwości". Czytaj więcej >>

MON na swoim profilu na Facebooku zamieściło tylko krótki komunikat.

3. "Wyborcza": Powodem incydentu plan wymiany kierownictwa Centrum

Wyborcza.pl podała, że nocne najście jest etapem planu pozbycia się przez Piotra Bączka kierownictwa Centrum, które zostało powołane w czasach rządów PO, a następnie obsadzenie Centrum zaufanymi ludźmi Macierewicza. "Bączek wszczął postępowanie zmierzające do odebrania poświadczeń bezpieczeństwa szefom powstającego ośrodka, w tym płk Duszy" - czytamy w artykule. Radio ZET natomiast poinformowało, że postępowanie wobec płk. Duszy może wynikać z jego kontaktów z amerykańskimi służbami specjalnymi. Powód jest jednak zaskakujący, gdyż zadaniem Duszy było budowanie Centrum w oparciu o takie właśnie kontakty.

4. Zdaniem MON działania zgodne z prawem

- Służby państwa polskiego powinny działać w każdej godzinie, jeśli jest to potrzebne, i nie ma znaczenia, czy to będzie dzień, noc. To pokazuje w jakimś sensie sprawność tych służb. Spokojnie zostały przejęte pomieszczenia, zabezpieczone. Nie chcieliśmy robić żadnej sensacji, nie chcieliśmy też w jakiś sposób narażać tych, którzy tam pracują ciągle - tłumaczył w RMF FM nocną akcję wiceminister MON Bartosz Kownacki.

- Zgodnie z informacją, którą właśnie otrzymałem od ministra obrony, polscy przedstawiciele pracujący w Centrum NATO utracili dostęp do informacji niejawnych i musieli być wymienieni na nowych, którzy taki dostęp posiadają - powiedział z kolei w radiowej Trójce szef MSZ Witold Waszczykowski.

5. Dusza nie uznaje decyzji MON

- To działanie poza prawem, nie uznaję decyzji MON - powiedział pułkownik Krzysztof Dusza na antenie TVN24, podkreślając, że wciąż czuje się on obowiązującym szefem Centrum. - Pan Bączek w sposób bezprawny prowadzi do skandalu narodowego - ocenił.

6. NATO: To sprawa dla polskich władz

Biuro prasowe Kwatery Głównej NATO w Brukseli wydało komunikat, że działania w Centrum Eksperckim Kontrwywiadu w Polsce, to sprawa dla polskich władz. "Centra eksperckie są ośrodkami badawczymi, pracują razem z Sojuszem, ale nie są ciałami NATO" - poinformowało biuru prasowe Sojuszu.

Zobacz wideo

Chcesz wiedzieć więcej i szybciej? Ściągnij naszą aplikację Gazeta.pl LIVE!

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM