"TK pęka od środka. Wśród sędziów narasta spór dotyczący działań prezesa Rzeplińskiego"

Decyzja o umorzeniu postępowania w sprawie legalności uchwał obecnego Sejmu pokazuje głębokie podziały wśród sędziów Trybunału Konstytucyjnego. Wg informacji "Rz", rośnie niezadowolenie z decyzji i wypowiedzi prof. Andrzeja Rzeplińskiego.

Chcesz wiedzieć szybciej? Polub nas "Informację o wewnętrznym konflikcie "Rzeczpospolita" potwierdziła w kilku niezależnych źródłach" - zapewnia Andrzej Stankiewicz.

"Rzepliński był skłonny poddać pod obrady Trybunału serię uchwał przeprowadzonych przez PiS w Sejmie. Dotyczyły one unieważnienia wyboru pięciu sędziów TK przez Platformę u schyłku jej rządów, a także wyboru pięciorga prawników na ich miejsce przez PiS. To kwintesencja konfliktu o TK - którzy prawnicy i z jakiego politycznego nadania mają się w nim znaleźć" - przypomina dziennikarz "Rz".

Sędziowie-przeciwnicy prezesa, zdaniem których TK nie ma prawa zajmować się sejmowymi uchwałami, wygrali głosowanie w sprawie rozprawy.

Prezes trybunału - oraz sędziowie Marek Zubik i Andrzej Wróbel - złożyli zdanie odrębne.

Czas na ocenę ustawy

Na rozpatrzenie czeka w TK sprawa przeprowadzonej przez PiS nowelizacji ustawy o trybunale. Prezes Rzepliński zapowiedział w TOK FM, że będzie przewodniczył rozprawie.

"Kluczowe jest to, że ustawa PiS weszła w życie 28 grudnia minionego roku, wraz z ogłoszeniem w Dzienniku Ustaw, bez vacatio legis. To znaczy, że skarga na jej niekonstytucyjność powinna trafić na koniec kolejki skarg i latami czekać na rozpatrzenie. Rzepliński daje jednak do zrozumienia, że ustawę PiS zamierza zbadać szybko, "bo tego wymaga sytuacja".

W praktyce znaczy to, że prezes Trybunału nie uznaje kolejki ustaw, którą wprowadziła nowelizacja PiS, ani zasady, że sędziów musi być co najmniej 13" - napisał w "Rz" Andrzej Stankiewicz.

Według informacji dziennika, wypowiedzi prof. Rzeplińskiego "zostały źle przyjęte przez część sędziów, którzy mieli pretensje, że zaostrza i tak gorący spór wokół TK, utrudniając znalezienie kompromisu".

Zobacz wideo

DOSTĘP PREMIUM